Barack Obama amerikai elnök az egyiptomi vérontásra reagálva csütörtökön bejelentette, hogy idén elmarad a kétévente megrendezett amerikai-egyiptomi közös hadgyakorlat.

A Fényes Csillag hadgyakorlat évtizedek óta a két ország katonai együttműködésének egyik legfontosabb eleme. Obama leszögezte, hogy az Egyesült Államok és Egyiptom hagyományos együttműködése "nem folytatódhat a szokásos módon, miközben az utcán civileket ölnek meg".

Az elnök hangsúlyozta, hogy Washington további intézkedések meghozatalát is mérlegeli, és hogy az Egyesült Államok határozottan elítéli az egyiptomi ideiglenes kormány és a hadsereg fellépését.

Obama a szükségállapot feloldására és az egyetemes jogok tiszteletben tartására szólította fel az egyiptomi hatóságokat, az ellenzéket pedig arra, hogy békés formában tiltakozzon.

"Az Egyesült Államok erőteljesen elítéli az egyiptomi ideiglenes kormány és biztonsági erők lépéseit" - jelentette ki a Massachusetts állambeli Martha's Vineyard szigeten vakációzó elnök.

"Helytelenítjük erő alkalmazását civilekkel szemben. Támogatjuk az emberi méltósághoz létfontosságú egyetemes jogokat, beleértve a békés tiltakozáshoz való jogot" - mondta Obama.

Az egyiptomi fegyveres erőknek a Muzulmán Testvériség támogatóival szembeni erőszakos fellépése következtében szerdán több mint 500 ember életét vesztette, és több ezren megsebesültek.

Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter csütörtökön telefonon megbeszélést folytatott Abdel-Fattah asz-Szíszi egyiptomi vezérkari főnökkel. A tárgyalás nyomán a Pentagon vezetője közleményben szögezte le, hogy az Egyesült Államok a kétoldalú hadgyakorlat lemondása után is fenn fogja tartani az Egyiptomhoz fűződő katonai kapcsolatokat, ám az arab ország hadserege által alkalmazott erőszak veszélyezteti ennek a viszonyrendszernek a kulcselemeit.

Hagel hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok továbbra is kész minden féllel együttműködni a békés és befogadó előrelépés elérése érdekében.

John Kerry külügyminiszter már szerdán elítélte az egyiptomi ideiglenes kormány, illetve a hadsereg által megdöntött Mohamed Murszi elnök híveinek összecsapását. Obama csütörtöki nyilatkozatában továbbra is óvakodott attól, hogy államcsínynek minősítse az egyiptomi katonai hatalomátvételt.

A vonatkozó törvény értelmében ugyanis az Egyesült Államok nem támogathat puccsal hatalomra jutott kormányokat, ami Egyiptom esetében azt jelentené, hogy Washingtonnak fel kellene függesztenie az évi 1,3 milliárd dolláros katonai segély folyósítását.

Ezt az Egyesült Államok legközelebbi közel-keleti szövetségesei - köztük Izrael, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek - sem akarják. Az izraeli kormány szerint az egyiptomi hadsereg amerikai támogatása alapvető eleme az izraeli-egyiptomi békemegállapodásnak.

Csütörtöki számában a The Wall Street Journal arról írt, hogy az egyiptomi erőszakcselekmények az ottani eseményekre gyakorolt amerikai befolyás csökkenését jelzik. A lap szerint a Fehér Ház, a külügyminisztérium és a Pentagon már hetek óta eredménytelenül próbálja meg rávenni a Murszi elnököt megdöntő egyiptomi tábornokokat, hogy a Muzulmán Testvériséget is vonják be az új politikai átmenetbe.

Egyiptomi kormánytényezők és más arab vezetők azonban úgy vélik, hogy Washington félreértelmezi a helyzetet, és nem látja be, hogy a Muzulmán Testvériség egy "terrorszervezet", amelynek szerepe volt az erőszak felszításában. Ezt az érintett szervezet - amellyel Washington közvetlenül is felvette a kapcsolatot - tagadja.

Forrás: MTI

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 75 690 062 megtekintés

Videó: 48 901 781 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7022908

Jelenleg az oldalon

9
Online

Interreg CE1013 REFREsh