Inez mosolya címmel nyílik meg Kosári Aurél magángyűjteményének kiállítása a JPM Modern Magyar Képtárában (Pécs, Papnövelde u. 5.) 2019. április 17-én 17.00 órakor.

A kamarakiállításon a magyar képzőművészet jelentős alkotói (Czóbel Béla, Kmetty János, Márffy Ödön, Rippl-Rónai József, Szőnyi István) mellett pécsi festők képviselik a lokális kötődést (Bizse János, Gyarmathy Tihamér, Johann Hugó, Kelle Sándor, Lantos Ferenc, Lenkei Jenő, Martyn Ferenc, Muzslai Kampis Margit). A tárlat további különlegessége, hogy – Zádor István arcképén túl – fotók, filmrészletek segítik felidézni a legendás modell-táncosnő, Miss Duna egyéniségét, aki az 1935-ös Miss Európa szépségverseny 2. helyezettje volt.

A kiállítás címében jelzett mosoly a francia Belle Époque egyik népszerű városképfestője, Luigi Loir portréján látható, mely Inezt a műkereskedő, műgyűjtő Kosári Aurél egy távoli rokonát ábrázolja. Ennek a magángyűjteménynek a megalapítójaként ez a titokzatos mosolyú festmény a családi hagyományból örökölt személynévvel finom utalás a festészettörténet legjelentősebb mosolyára. Mert a gyűjtemény alkotásai ezen a kis kamarakiállításon a múzeum terében egyidejűleg részei a művészettörténetnek, s ugyanakkor pillanatai, emlékei a gyűjtő életrajzának.

Inez arcképe mellett láthatók azok a 19. századi biedermeier portrék, melyek szintén családi örökségként kerültek a gyűjtő tulajdonába, míg a lokális kötődést a pécsi festők képviselik: Bizse János, Gyarmathy Tihamér, Johann Hugó, Kelle Sándor, Lantos Ferenc, Lenkei Jenő, Muzslai Kampis Margit.

Martyn Ferenc két késői absztrakt képével együtt látható egy korai, 1929-ben Franciaországban festett tájképe a Collioure-i kikötőről.

A kollekció leghangsúlyosabb darabjai azonban a szintén pécsi Gábor Jenő remekművei, akinek művészete, életművének népszerűsítése a gyűjtő legfőbb ambíciója. Az 1920-as években festett Akt viadukttal és a Pécs környéki táj kubista és expresszív hatásokat tükröző stílusa a pécsi bauhauslerek, Molnár Farkas, Johann Hugó és Stefán Henrik olaszországi tanulmányútjának alkotásaival rokon, melyben táj és architektúra, természetutánzás és konstruktív kompozíció összefüggését teremtik meg.

A gyűjtemény további részeként a magyar képzőművészet jelentős alkotóitól (Czóbel Béla, Kmetty János, Márffy Ödön, Rippl-Rónai József, Szőnyi István) látható egy-egy kép a kiállításon. A gyűjtő életrajzához kapcsolódóan a kollekció részét képezik a művészbarátok – Barabás Márton és Barabás Zsófia, Bükösdi Kálmán, illetve Szelényi Lajos ajándékai.

Arckép Miss Dunáról – fotók, filmrészletek az 1935-ös Miss Európa szépségverseny 2. helyezettjéről

Inez portréjának társaságában külön falon – Giuseppe Tornatore Senki többet (La migliore offerta) című filmjének nyomán – láthatók a nőket ábrázoló képek, köztük külön szenzációként Zádor István arcképe Miss Dunáról. A modell az 1935-ös Miss Európa szépségverseny 2. helyezettje, Nagy Mária, a budapesti Arizóna mulató táncosnője, akinek nagy jövőt, hollywoodi karriert jósolt a korabeli sajtó. A Bál a Savoyban 1934-es filmváltozatában is feltűnő szép magyar kóristalány alakját sokféle találgatás övezte. Mivel a konzervatív közvélemény nyomására 1935-ben Magyarországon már nem tartottak nemzeti előválogatót, Mária csak a hivatalos út megkerülésével, Miss Duna néven vehetett részt a versenyen. A festő, Zádor István korábban zsűritagként maga is közreműködött a versenyek
hazai jelöltjeinek kiválasztásában; a pikáns szépségű hölgy arcképe 1936-ban készült. A kiállítás egy külön részlegében korabeli fotók és újságcikkek, valamint filmrészletek mutatják be a festmény modelljét, Miss Dunát.

A kiállítás megtekinthető 2019. április 18-tól június 2-ig, hétfő kivételével naponta 10-től 18.00 óráig a JPM Modern Magyar Képtárában (Pécs, Papnövelde utca 5.).

Forrás: Janus Pannonius Múzeum