http://komlomedia.hu/komloi-naplo/9-kulfold/6803-meglodultak-az-olajarak-az-oroszorszagbol-erkezo-hirek-nyoman#sigProId0f81ca1394
Meglódultak az olajárak csütörtökön az Oroszországból érkező hírekre, amelyek reményt keltenek a globális kőolaj-kitermelés esetleges csökkentését illetően.
Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter csütörtökön újságíróknak nyilatkozva kijelentette: Oroszország lehetségesnek tartja, hogy megvitassa a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagjaival az olajkitermelés csökkentésének célszerűségét. Oroszország készen áll arra is, hogy részt vegyen az OPEC-tagállamok és az OPEC-en kívüli kőolaj-kitermelő országok februárra tervezett tanácskozásán, akár miniszteri, akár szakértői szinten.
Az értekezlet összehívását a legsúlyosabb gazdasági helyzetbe került OPEC-tagállamok, elsősorban Venezuela szorgalmazza. Az előkészületek folynak, de egyelőre semmi nem biztos.
Orosz sajtóbeszámolók szerint Novak elmondta, hogy voltak korábban is hasonló találkozók, amelyeken Szaúd-Arábia a kitermelés 5 százalékos csökkentését szorgalmazta minden országra vonatkozóan. A helyzet azóta az árak kitartó csökkenése miatt változott meg, így Oroszország célszerűnek tartja, hogy áttekintsék a piaci helyzetet és a kitermelés összehangolásának különböző lehetőségeit.
Arról nem beszélt Novak, hogy Szaúd-Arábia fenntartja-e javaslatát a tervezett februári konferencián.
"Éppen ez a tárgyalások témája" - mondta a miniszter, hozzátéve, hogy még túl korai bármiféle megállapodásról beszélni, nagyon sok a nyitott kérdés.
Az OPEC képviselői egyelőre nem erősítették meg, hogy Oroszország részvételével februárban tanácskozást tartanak.
Jurij Trutnyev miniszterelnök-helyettes a davosi Világgazdasági Fórumon folytatott tárgyalásairól Vlagyimir Putyin elnöknek beszámolva szerdán elmondta, hogy egy sor olajipari vállalatnak és kőolaj-kitermelő ország kormányának vezetőivel, illetve képviselőivel egyeztetett a múlt héten. Trutnyev elmondása szerint tárgyalópartnerei elégedetlenek a kőolaj világpiaci árával, amely lehetetlenné teszi a befektetéseket a feltárásba és a kitermelésbe. Szó volt az összehangolt fellépés lehetőségéről az árak megváltoztatásának céljából.
Az iraki olajminiszter már kedden megszellőztette egy háttérben körvonalazódó szaúdi-orosz olajtermelési megállapodás lehetőségét. Ádel Abdel-Mahdi egy kuvaitvárosi konferencián arról beszélt, hogy közelednek az álláspontok Szaúd-Arábia és Oroszország között a kitermelés esetleges csökkentéséről az árak stabilizálása érdekében. Hozzátette, hogy Irak kész részt venni a termeléscsökkentésben, ha mások is ezt teszik.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, a Brent és a West Texas Intermediate (WTI) ára 12 éves mélypontra süllyedt januárban. Másfél éve még 115 dollárba került az olaj, idén január 20-án viszont a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta 26,19 dolláron, az északi-tengeri Brent könnyűolaj pedig 27,10 dolláron ütötte meg legalacsonyabb szintjét.
Az orosz-szaúdi alku hírére kedd óta jelentősen emelkedtek az olajárak.
Csütörtökön közép-európai idő szerint délután fél hat körül az északi-tengeri Brent könnyűolaj áprilisi szállításra hordónként (159 liter) 35,33 dollárba került, 1 dollár 40 centtel, 4,13 százalékkal drágult az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében. Napi csúcspontján 36,73 dolláron állt, miközben hétfőn még 30,50 dolláros áron zárta a kereskedést.
A New York-i árupiacon a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára márciusi szállításra hordónként 1 dollár 29 centtel, 3,99 százalékkal, 33,59 dollárra ugrott. Napi csúcspontján 34,81 dolláron forgott. Hétfőn 30,34 dolláron zárta a napot, de január 15. és 26. között minden egyes kereskedési napon 30 dollár alatt volt a minimumára.
Londoni elemzők: kétséges a szaúdi-orosz olajtermelés-csökkentési megállapodás
Londoni pénzügyi elemzők szerint kétséges, hogy létrejöhet-e Szaúd-Arábia és Oroszország között egy olajtermelés-csökkentési megállapodás.
Az erről elterjedt találgatások hatására csütörtökön megugrottak az olajárak a világpiacon.
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics iparági elemzői csütörtöki helyzetértékelésükben kifejtették: ezeket a meg nem erősített híreszteléseket - amelyek szerint a szaúdiak 5 százalékos termeléscsökkentést ajánlottak fel arra az esetre, ha Oroszország is így tesz - komolyan kell venni, már csak azért is, mert a két ország egyenként napi 10 millió hordó olajat termel.
A ház szerint azonban nem magától értetődő, hogy Oroszország megbízható partner lenne ebben, részben azért, mert az orosz gazdaság recesszióban van, emellett a számos, egymással is versengő orosz olajvállalat a lehető legtöbb olaj eladására törekszik, vélhetően bármilyen áron.
Szaúd-Arábiában ezzel szemben az Aramco olajcég szinte monopolhelyzetben van.
Ráadásul az orosz olajipari vállalatok nem tudják egykönnyen nyitni-zárni az olajcsapokat, tekintettel a kemény téli időjárásra, és nincs is túl sok tározókapacitásuk - fejtegetik csütörtöki elemzésükben a Capital Economics londoni iparági szakértői.
A ház szerint mindebből az is következik, hogy az olajárak tartós erősödéséhez több kell "egy-két orosz illetékes elejtett megjegyzéseinél".
A cég londoni elemzői közölték: 2016 végére 45 dollárig emelkedő világpiaci olajárat várnak, de ezt az előrejelzésüket mindenekelőtt a Kőolajexportáló Országok Szervezetén (OPEC) kívüli kínálat csökkenésétől várják, amelyet várakozásuk szerint az amerikai kitermelés visszaesése és a globális kereslet javulása okoz majd.
A Capital Economics elemzői egyelőre fenntartják azt az előrejelzésüket is, hogy a jelenlegi negyedév végén nem fogja meghaladni a 30 dollárt a nyersolaj hordónkénti árfolyama.
Más nagy londoni házak ugyanakkor az idei év egészére sem várnak 30 dollárt jelentősen meghaladó olajárakat.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni iparági elemzőinek jelentősen felülvizsgált új prognózisa szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti átlagára 2016-ban 31,25 dollár lesz, és 2017-ben is csak 43,25 dollárig emelkedik.
A ház eddig 40, illetve 45 dolláros Brent-átlagot valószínűsített erre a két évre.
A JP Morgan londoni elemzői - nem kis részben meredeken lefelé módosított olajár-előrejelzésük miatt - most már alig 0,4 százalékos átlagos egész évi inflációval számolnak Magyarországon 2016-ban.
Forrás: MTI