Az Európai Bizottság március 25-én oltalom alá vette a "Vasi vadkörte pálinka" elnevezést, ezzel 66-ra emelkedett az uniós oltalomban részesülő magyar földrajzi árujelzők száma - közölte az Agrárminisztérium (AM) csütörtökön az MTI-vel.

 A "Vasi vadkörte pálinka" a korábban már bejegyzett elnevezések után a kilencedik pálinka a sorban, amely uniós oltalmat kapott. Az eddig oltalmat kapott elnevezések: Pálinka, Törkölypálinka, Békési szilvapálinka, Gönci barackpálinka, Kecskeméti barackpálinka, Szabolcsi almapálinka, Szatmári szilvapálinka, Újfehértói meggypálinka.  

A "Vasi vadkörte pálinka" Vas és Zala megyék területén elhelyezkedő üzemekben készülhet, kizárólag ezeknek a megyéknek a területéről gyűjtött vadkörte felhasználásával, és csak a termékleírásnak megfelelő pálinkák hozhatók forgalomba "Vasi vadkörte pálinka" néven.

A magas arányú vadkörte felhasználása a "Vasi vadkörte pálinka" aromájára jelentős hatással van: kifejezett vadkörte illat jellemzi, a vadkörte fanyar és pikáns íze pedig rusztikus textúrával, fűszeres és mézes jegyekkel párosul. A felhasznált vadkörte alacsony cukortartalma és fanyarsága miatt a "Vasi vadkörte pálinka" előállítása speciális szaktudást igényel.  

A földrajzi árujelzők használata olyan eszköz az előállítók kezében, amely komoly gazdasági előnyt jelenthet. A 2020 januárjában közzétett EU-s statisztikai adatok szerint a földrajzi árujelzővel ellátott agrártermékek értékesítési ára átlagosan kétszer magasabb, mint az ezzel nem rendelkező termékeké.  

A "Vasi vadkörte pálinka" termékleírása vasi-vadkorte-palinka weboldalon elérhető. Az érdeklődők a honlapon tájékoztatást találhatnak a földrajzi árujelzővel rendelkező többi magyar agrártermékekről is - olvasható a tárca közleményében.

Forrás: MTI