http://komlomedia.hu/magyar-futar/14-iq-light/7732-a-jolet-motorja-lehet-a-mesterseges-intelligencia#sigProIdafc776f4a9
A technológia még gyerekcipőben jár, ennek ellenére gazdasági szakemberek úgy vélik, hogy rendkívüli mértékben növelheti a jólétet.
Az Accenture vállalati tanácsadócég szakértőinek prognózisa szerint az öntanuló gépek és az intelligens szoftverek drámai mértékű jóléti hatásokat fognak eredményezni a közeljövőben. 2035-ben az európai gazdaságok az új technológiáknak köszönhetően kétszer olyan gyorsan növekedhetnek majd, mint e fejlesztések nélkül. A jelenlegi technológiai szinten az éves gazdasági növekedés hosszú távon 1,4 százalékos lenne, míg a mesterséges intelligenciával kiegészítve évi 3 százalékos. Az öregedő és ezzel együtt csökkenő számú lakosság miatt a növekedéshez elengedhetetlen lesz a szoftverekben és a robotokban a mesterséges intelligencia alkalmazása.
A mesterséges intelligencia kapcsán gyakran merül fel, hogy munkahelyeket szüntethet meg, ezzel szemben sokkal több lehet a pozitív hatása. A munkaproduktivitás tekintetében Németországban 29, az Amerikai Egyesült Államokban 35, míg Svédországban 37 százalékos emelkedés valósulhat meg. Amennyiben például intelligens rendszerek segítenek a betegségek korai felismerésében, akkor az orvosok a jövőben sokkal inkább összpontosíthatnak a diagnosztika helyett a kezelésekre.
A mesterséges intelligencia teljesen új üzleti modelleke kialakulásához is vezethet és ezek a rendszerek folyamatosan optimalizálhatják magukat. A vállalatok és a munkavállalók az új technológiákkal a következő 20 évben közel 1000 milliárd eurót termelhetnek. Így a jóléti szint már 25 év alatt a mostani kétszeresére nőhet, míg a jelenlegi technológiai szinttel ugyanez közel 50 esztendőbe telne. Az olyan államok, amelyeknél kiemelt szerepe van az iparnak (Svédország, Finnország, Németország, USA), sokkal jobban profitálhatnak a folyamatból, mint azok, amelyekre ez nem jellemző. Az utóbbi kategóriába tartozik például a szakemberek szerint Nagy-Britannia, Spanyolország és Olaszország is. Japánban viszont a növekedés akár a jelenlegi háromszorosa is lehet.
Az Accenture kutatói nem vizsgálták külön a mesterséges intelligencia munkaerőpiacra gyakorolt hatásait. Az azonban biztos, hogy a technológia komoly hatást fog gyakorolni a területre, de az eltérő munkacsoportokat különböző módon érinti majd. Bizonyos munkakörök és foglalkozások eltűnhetnek, újak jelenhetnek meg, míg más munkák előtérbe kerülhetnek.
Forrás: sg.hu / welt.de