http://komlomedia.hu/magyar-futar/9-kulfold/14200-kina-tamogatasarol-biztositotta-a-talibokat-afganisztanban#sigProId9ac127db83
Peking támogatásáról biztosította az afganisztáni tálibokat szerdán Vang Ji kínai külügyminiszter, feltételül szabva, hogy a tálibok szigorúan határolódjanak el minden terrorszervezettől, köztük a Kelet-turkesztáni Iszlám Mozgalomtól (ETIM), amelyet Kína az ujgurok lakta Hszincsiangban elkövetett merényletekkel vádol.
A Vang Ji vezette delegáció szerdán a kelet-kínai Tiencsinben találkozott a kilencfős tálib küldöttséggel, élén Abdul Gáni Baradarral, a tálibok második számú vezetőjével.
A kínai külügyminisztérium közleménye szerint Vang a megbeszélés során úgy vélekedett: az Egyesült Államok Afganisztán-politikájának kudarcára utal az amerikai és NATO-csapatok kivonása Afganisztán területéről. A kínai külügyi tárca vezetője leszögezte: a tálibok kulcsfontosságú katonai és politikai erőt képviselnek az országban. Reményét fejezte ki továbbá, hogy fontos szerepet töltenek majd be az afganisztáni megbékélési folyamatokban és az ország újjáépítésében.
Elmondta: Kína támogatja Afganisztán szuverenitását és területi egységét, ám ennek feltételeként azt jelölte meg, hogy a tálibok teljes mértékben elhatárolódnak az ETIM-hez hasonló terrorszervezetektől. Az ETIM-ről szólva aláhúzta, a Mozgalmat "az ENSZ Biztonsági Tanácsa nemzetközi terrorista szervezetként tartja számon, amely ráadásul közvetlen fenyegetést jelent Kína nemzetbiztonságára és területi egységére nézve".
Vang még júniusban, afgán és pakisztáni hivatali kollégájával találkozva elmondta, hogy Kína vissza kívánja hozni a tálibokat a politika fősodrába, és kész arra, hogy levezesse az afganisztáni felek közti béketárgyalásokat.
Mohammad Naím, a tálibok egyik szóvivője szerdán a Twitteren közzétett bejegyzésben tudatta, hogy a küldöttség szerdán biztosította Kínát afelől, hogy nem használják Afganisztán területét más országok biztonságának fenyegetésére. A szóvivő szerint a megbeszélés fókuszában a két országot érintő politikai, gazdasági és biztonsági kérdések mellett a békefolyamatok álltak.
Afganisztánban sokat romlott a biztonsági helyzet azóta, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi haderő megkezdte csapatai kivonását az országból. A tálibok offenzívák sorozatát indították az afgán kormányerők ellen, és jelentős területeket, határátkelőket kerítettek hatalmukba. Az amerikai csapatok vasárnap légi támadásokkal igyekezték visszaverni a tálibokat, amit a tálibok a tavaly februárban, Dohában aláírt békemegállapodás megszegésének neveztek.
Forrás: MTI / reuters.com