http://komlomedia.hu/magyar-futar/9-kulfold/6204-itt-a-valasz-az-oroszoknak-akkor-mi-is-bekemenyitunk#sigProId124244b246
"Kicsit nehezebben" fogunk előrenyomulni Aszad csapataival szemben - jelentették ki a Reutersnek a szír lázadók reagálva arra, hogy az államfő új segítséget kap Oroszországtól. A polgárháború hosszabb lehet, így a menekültkérdés megoldása is tovább tarthat.
Csak a háború eszkalációjához vezet, ha az orosz kormány - ahogy azt bejelentette - megerősíti Bassár al-Aszad támogatását - jelentették ki a szíriai államfő ellen harcoló lázadók képviselői a Reutersnek nyilatkozva. Várhatóan az őket támogató Öböl menti országok, élükön Szaúd-Arábiával, szintén megerősítik katonai támogatásukat.
A Kreml azt követően döntött beavatkozása elmélyítése mellett, hogy a kormányerők egyre kisebb területre szorultak vissza és hírek szerint akadozik az emberutánpótlásuk. Amerikai források szerint az orosz erők már a helyszínen vannak - ezt támaszthatja alá a lázadók tapasztalata, amely szerint az utóbbi időben megkeményedett a kormánycsapatok velük szembeni ellenállása.
Afganisztán 2.0?
A felkelők arra használják az orosz jelenlét erősödését, hogy több támogatást szerezzenek saját háttérhatalmaiktól, ám ez azt jelenti, hogy a konfliktus még bonyolultabb lesz és elhúzódik. Következésképpen az európai menekültválság rendezése is tovább fog tartani. Szerintük Moszkvára az a sors vár Szíriában, mint a nyolcvanas években Afganisztánban, ahol az orosz hadsereg nem bírt a hathatós amerikai és szaúdi támogatást élvező, gerillaháborút folytató helyiekkel.
A Kreml a terrorizmus, ezen belül az Iszlám Állam nevű szervezet elleni harccal indokolja katonai beavatkozása erősítését. Ugyanakkor jelenleg a szíriai lázadó erők - akik soraiban oroszok, ázsiaiak, csecsenek is harcolnak - nagyobb veszélyt jelentenek Aszadra, mint az Iszlám Állam. Irán viszont, a szíriai rezsim másik háttérállama, a támogatását élvező iraki és afganisztáni csoportokat mobilizálta.
Nincs esély a tárgyalásra
Az USA tartózkodik a komoly fegyverszállítmányoktól, mert attól tart, hogy ezek szélsőségesek kezébe kerülhetnek. Ezért nem ad a felkelőknek légvédelmi eszközöket, amire szükségük lenne, mert az orosz támogatásnak köszönhetően az utóbbi időben precízebbek lettek a kormányerők légi csapásai. Ezt leszámítva a lázadok szervezettebbek és - egyelőre - erősebb a fegyverzetük.
A felek közti antagonisztikus ellentétet jelzi, hogy a felkelők szerint Moszkvát nem érdekli a válság politikai rendezése. Egyetlen céljuk, hogy konzerválják a velük szimpatizáló, még a szovjet időkből hátra maradt szíriai rezsimet. Szerintük az orosz jelenlét arra késztetheti az ő arab támogatóikat, hogy katonai mellett felvállalják politikai támogatásukat is.
Forrás: napi.hu