http://komlomedia.hu/9-kulfold/4222-megvan-az-elso-sikeres-hitelesitett-europai-polgari-kezdemenyezes#sigProId6a3d98dfa7
Hivatalosan is sikeres a "Right2Water" európai polgári kezdeményezés. Ennek célja, hogy az Európai Bizottság kezdeményezzen jogszabályt, amely kimondja: az ivóvízhez való hozzáférés alapvető jog, a víz nem árucikk - közölte hétfőn a brüsszeli testület.
A kezdeményezéshez összegyűjtött aláírásokat hitelesítették a tagállami hatóságok, így az eljárás új szakaszba lép.
A szervezők 1 659 543 támogató szignót gyűjtöttek össze. Elégséges mennyiségű aláírás gyűlt össze Ausztriában, Belgiumban, Finnországban, Németországban, Görögországban, Magyarországon, Olaszországban, Litvániában, Luxemburgban, Hollandiában, Szlovákiában, Szlovéniában és Spanyolországban. A kezdeményezés honlapjának (www.right2water.eu) tanúsága szerint összesen 1 884 790 aláírás gyűlt össze, a dán, a horvát és a francia adatok hitelesítése viszont még nem zárult le.
Ha a bizottság befogad egy kezdeményezést, mert úgy ítéli meg, uniós hatáskörbe tartozik, akkor a szervezőknek egy évük van arra, hogy legalább hét tagállamban minimum egymillió aláírást gyűjtsenek össze.
A kellő számú hitelesített aláírás összegyűjtését követően az Európai Bizottságnak három hónapon belül fogadnia kell Brüsszelben a kezdeményezés szervezőit, hogy részletesen kifejtsék elképzeléseiket, az Európai Parlament pedig közmeghallgatást szervez. Ezt követően az Európai Bizottság köteles uniós jogszabálytervezettel előállni, vagy más módon eleget tenni a kezdeményezés céljainak. A bizottságnak emellett arra is lehetősége van, hogy semmilyen intézkedést ne kezdeményezzen, ám bármilyen döntést hoz is, azt meg kell indokolnia.
A "Right2Life" mellett még két európai polgári kezdeményezés szervezői közölték: összegyűjtötték a kellő számú aláírást. A "One of Us" vagyis "Egy közülünk" elnevezésű akció megtiltaná azon tudományos kísérletek uniós támogatását, amelyekben emberi embriókat pusztítanak el. A "Stop Vivisection" vagyis "Állítsuk le az élveboncolást" elindítói pedig azt akarják elérni, hogy az Európai Bizottság kezdeményezze a jelenlegi állatvédelmi irányelv helyett olyan jogszabály megalkotását, amely nem engedélyezi a kísérletezést élő állatokkal, hanem kizárólag az emberek számára "közvetlenül releváns" adatok felhasználását teszi lehetővé.
Az európai polgári kezdeményezést a Lisszaboni Szerződés hozta létre, s mint jogintézménynek az a célja, hogy az Európai Unió polgárai is kezdeményezhessenek uniós jogalkotást az Európai Bizottságon keresztül.
Forrás: MTI