Az amerikai kormány új hírszerzési intézményt hoz létre a kiberfenyegetésekre vonatkozó adatok rendszerezése és megosztására - közölte Lisa Monaco, Barack Obama elnök terrorelhárítási és belbiztonsági tanácsadója kedden Washingtonban.

A Kiberfenyegetettségi Hírszerzés-integráló Központ (Cyber Threat Intelligence Integration Center, CTIIC) feladata az lesz, hogy összesítse a Központi Hírszerző Ügynökségtől (CIA), a Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) és más hasonló szervektől származó, az online fenyegetettségekre vonatkozó információkat és azokat közölje más szövetségi intézményekkel. A CTIIC szervezetileg James Clapper, a nemzeti hírszerzés igazgatójának (DNI) hivatala alá tartozik majd, amely már most is több titkosszolgálat munkáját hangolja össze.

Az intézmény létrehozása - amelynek működési elvét a The Washington Post a Nemzeti Terrorelhárítási Központéhoz hasonlította - azt jelzi, hogy az Obama-kormányt nem elégíti ki a jelenlegi status quo, amelyben több szövetségi szerv is foglalkozik kibervédelemmel, ám egyik sem játszik vezető szerepet ezen a téren.

A közelmúltban amerikai érdekeltségek - így a Sony Pictures Entertainment, az Anthem társadalombiztosító vagy éppen a Fehér Ház nem titkosított számítógép-hálózata - ellen elkövetett hackertámadások ráirányították a figyelmet arra, hogy hiányosságok mutatkoznak a biztonsági szervek közötti információcserében. (Kedden 14 perc erejéig iszlamista hackerek vették át a Newsweek magazin Twitter-oldala feletti uralmat, megfenyegették az Egyesült Államokat és az elnöki családot, valamint az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezetet reklámozó képet és szöveget helyeztek el rajta.)

Mike McCaul republikánus képviselő, a szövetségi alsóház hírszerzési bizottságának elnöke kijelentette, hogy a CTIIC-nek szerepet kell játszania a hírszerző szervek, valamint a nemzetbiztonsági minisztérium Nemzeti Kiberbiztonsági és Kommunikáció-integrálási Központja (National Cybersecurity and Communications Integration Center, NCCIC) közötti információcserében. A magánvállalatok és a közvélemény az NCCIC-tól értesül a lehetséges kibertámadásokról.

Lisa Monaco egyébként kedden ígéretet tett arra, hogy a magánvállalatok a jövőben több információt fognak kapni a kormánytól a kiberfenyegetésekről.

A CIA és az NSA mellett a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és a Pentagon is foglalkozik kiberfenyegetésekre vonatkozó hírszerzéssel. De ezen a téren kockázatmegfigyeléssel foglalkozik a Federal Reserve, az energiaügyi minisztérium és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) is.

Megfigyelők rámutattak, hogy az Egyesült Államokban még a CTIIC létrehozása ellenére sem lesz olyan hivatal, amely összefogná és koordinálná a kormányzat politikáját a kiberbiztonság területén.

Forrás: MTI

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 79 504 606 megtekintés

Videó: 52 182 630 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7460327

Jelenleg az oldalon

5
Online

Interreg CE1013 REFREsh