http://komlomedia.hu/komloi-naplo/11-komlo/6288-nemzeti-gyasznap-unnepeljunk-emlekezzunk-egyutt#sigProId487dcbb038
Komló Város Önkormányzata és a Komlói Erdélyi Kör Tisztelettel meghívja október 6-án, kedden 17.00 órára a 48-as Téri kopjafához, ahol a haza hű fiaira, az Aradi Vértanúkra emlékezünk.
Ünnepi beszédet mond Prof. Andrásfalvy Bertalan Néprajzkutató, Egyetemi Tanár.
Zenés, irodalmi összeállítást mutatnak be a Kodály Zoltán Ének-Zenei Katolikus Általános Iskola 5. osztályos diákjai.
Az 1848-1849-es szabadságharc leverését kegyetlen megtorlás követte. Elsőként gróf Batthyány Lajos volt miniszterelnök perére került sor. Az 1848 őszén lemondott Batthyányt kötél általi halálra ítélték, az ítéletet Haynau 1849. október 5-én erősítette meg.
Aradon szeptember 26-án ítélték halálra a 13 tábornokot felségsértés és lázadás miatt.
A kivégzéseket az 1848-as elbukott október 6-i, bécsi felkelés évfordulójára időzítették. Batthyány végül kivégzőosztag elé került, utolsó szavaival is a hazát éltette. Kivégzésének színhelyén ma a Batthyány örökmécses, a szabadság szimbóluma emlékeztet a véres eseményre.
Aradon végezték ki Aulich Lajost, Damjanich Jánost, Dessewffy Arisztidot, Kiss Ernőt, Knézich Károlyt, Lahner Györgyöt, Lázár Vilmost, Leiningen-Westerburg Károlyt, Nagysándor Józsefet, Poeltenberg Ernőt, Schweidel Józsefet, Török Ignácot és Vécsey Károlyt.
A holttesteket figyelmeztetésül estig az akasztófán hagyták. Az intézkedés az ellenkezőjét érte el: a helyszín valóságos zarándokhely lett.
A szabadságharc leverése után ötszáz halálos ítéletet hoztak, ebből száz körülit hajtottak végre.
A magyar kormány 2001. november 24-én nemzeti gyásznappá nyilvánította október 6-át. Minden évben félárbocra eresztik a nemzeti zászlót, a középületeken pedig gyászlobogó hirdeti a gyász napját.