http://komlomedia.hu/komloi-naplo/13-iq100/13544-megacunami-pusztitott-a-foldkozi-tenger-keleti-partjan-tizezer-eve#sigProId18ebb259a6
Egy óriási szökőár söpört végig a Földközi-tenger keleti partvidékén, a mai Izrael területén nagyjából tízezer évvel ezelőtt - állapították meg izraeli és amerikai kutatók.
A Haifai Egyetem (UH) és a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i campusának szakemberei szerint az újkőkorszakban bekövetkezett megacunami elmosta a termőföldeket, elsodorta a bárányokat és szarvasmarhákat, elpusztítva a térség mezőgazdaságát.
Assaf Yasur-Landau, az UH kutatója szerint noha akkoriban a közösségek kis méretűek és elszórtak voltak, a természeti katasztrófa sok halálos áldozatot követelt.
"Egy ilyen erejű szökőár egész közösségeket elpusztíthatott" - mondta a szakember, hozzátéve, hogy azok a falvak, amelyek magasabban fekvő területeken voltak, sértetlenül megúszták a természeti csapást.
A PLOS ONE című folyóiratban publikált tanulmány szerint az óriáshullám magassága elérte a 40 métert és a tengervíz nagyjából 3,5 kilométerre behatolt a szárazföldre.
Akkoriban a tengervízszint legkevesebb 16 méterrel volt alacsonyabb a jelenleginél, vagyis a hullámnak nagyon nagy erejűnek és masszívnak kellett lennie, hogy elérje a szárazföldet.
A szakemberek tengeri homokot és kagylóhéjakat találtak a parttól nagyjából 3 kilométerre a szárazföldön. A parthoz közeli tengerfenéken pedig bizonyítékokat találtak arra a nagy erejű földcsuszamlásra, amely feltehetőleg a cunamit okozta.
Yasur-Landau szerint nehéz megmondani, hogy bekövetkezik-e valaha hasonló szökőár a térségben és ha igen, akkor mikor, mivel ezek a természeti jelenségek rendkívül ritkák a Földközi-tenger területén.
Forrás: MTI / journals.plos.org