http://komlomedia.hu/9-kulfold/1845-az-iszlam-egyuttmukodesi-szervezet-megbuntette-sziriat#sigProId787d6c04ee
Damaszkuszt hibáztatják elsősorban a vérontásért az országban. Ez adta meg a jogcímet az ország megbüntetéséhez. Tavaly novemberben ezt az utat választotta az Arab Liga is. Mégpedig sem akkor, sem most nem hívták meg a csúcstalálkozóra se Damaszkusz, se a szíriai ellenzék képviselőit.
Más részleteket nem közöltek a Szíria-ellenes döntéssel kapcsolatban. Csak azt lehet tudni, hogy Irán kategorikusan ellenezte ezt a lépést. Teheránnak állásfoglalását Dzsiddában fejtették ki az OIC tagállamai külügyminisztereinek ülésén. Tulajdonképpen ott javasolták Szíria kizárását. Gumer Iszajevorosz orientalista így kommentálta a csúcs eredményeit:
- Szíria kizárására vonatkozó döntés elsősorban jelképes jellegű. Ez további nyomásgyakorlás Szíriára, a valóságban ennek semmi komoly következménye nem lesz. Elég sok egyéb intézkedést hoztak, ennél sokkal jelentősebbeket, mindenekelőtt gazdasági szankciókat, amelyek összefüggnek azzal, hogy ugyanazok az arab országok állandó segítséget nyújtanak a szíriai ellenzéknek. Úgyhogy valami újabb komoly problémákat ez nem jelent Szíria számára. Már így is elég baja van.
A csúcsot sürgősen hívták össze éppen a szíriai válsággal kapcsolatban. Ugyanakkor a részvevőknél nem talált elegendő támogatásra a külső beavatkozás forgatókönyve Szíriába. Erről nem határoztak. Ezt a záró sajtókonferencián beismerte az OIC főtitkára Ekmeleddin Ihszanoglu is. Ebben az állásfoglalásban nem talált semmi meglepőt Szergej Demidenko politológus:
- Szaúd-Arábia és Katar megértették, hogy Nyugat nem fog katonailag beavatkozni a konfliktusba. Legalább is az USA-beli elnökválasztás előtt biztosan nem fog. És most már csak úgy kell tenniük, hogy számukra elfogadhatatlan a katonai beavatkozás forgatókönyve. A valóságban Szaúd-Arábia és Katar erőfeszítései Szíria vonatkozásában ennek ellenkezőjéről tanúskodnak. Ha viszont az egész iszlám közösségről beszélünk, akkor természetesen ez a gondolat népszerűtlen. Az iszlám államok vezetői számára nem lehet elfogadható a fegyveres agresszió egy iszlám állam ellen, amint ez elfogadhatatlan volt Irak és Líbia belügyeibe való beavatkozás idején is.
Forrás: ruvr.ru