felhasznalo:0 jelenlegi idő:2021-02-26 06:32:04 csoportok:9
Kádár Jánosnak írtam levelet (Budaházy György)
1973-ban a szénbányászat visszaszerezte becsületét, de az ágazat létszámhiánnyal küzdött. Budaházy György a bányászok nyomására írta meg levelét Kádár Jánosnak, melyet fel is olvas adásunkban. Azok a dolgozók, akik már itt dolgoztak évtizedek óta, szerették volna ha minőségi lakáscserében részesülhetnek. Csak új dolgozóknak engedélyezték volna a lakások kiutalását, ezt a régi bányászok nehezményezték.
- << Haltelepítés és a soron következő versenyek horgászainknál
- Szakmabemutató - A tetováló (Kovács Bence) >>
Hasonló videók

A rendszerváltásra emlékeznek a Városház téren
A „30 éve szabadon – Amit lebontottunk…” projekt keretében született alkotás a rendszerváltás helyi és országos eseményeinek állít emléket 21. századi módon. Ez egy pályázat keretében megvalósuló köztéri installációs program, mely tizennyolc városban kap helyet. A legkisebb városok Vác és Komló, a többi helyszín megyeszékhely. A kockán a rendszerváltás idején zajló országos és helyi eseményeket láthatjuk, olvashatjuk. (Lestár Péter, Polics József)

Így néz ki Zobák-akna 2020-ban
Az 1950-es évektől fénykorát élte a terület, a környező falvakból és az egyre bővülő városból özönlöttek a bányászok Zobák-aknára. 2000. január 31-én az utolsó csille szenet hozták fel a mélyből. Azóta egyre pusztuló romokat láthatunk, az egykori öltözők, fürdők, orvosi szobák, irodák az enyészeté váltak. Az aknákat tömedékelték, az aknatornyokat lebontották. A terület jelenlegi állapotában életveszélyes.

Vass Dénes egy lehetséges bányamúzeumról
Méltó emléket, bányamúzeumot szeretnének létrehozni városunkban a nyugdíjas bányászok. Tervek, elképzelések már vannak, a föld alatt alakítanák a létesítményt. Turisztikai látnivalók közé épülhetne be az új emlékhely.

Ártatlanul ítéltek el bányamérnököket az 50-es években
A Rákosi érában 1948-ban kezdődtek el a bányavezetők koholt vádak alapján történő ellehetetlenítése, letartóztatása. Egy bányamérnök lánya meséli el apja letartóztatását, az ítélethozatalt, másfél évig semmit nem tudtak a hozzátartozókról. Az elítélteknek az alaptalan vádak, a börtönévek után újra fel kellett építeni az életüket. (Budaházy György, Felmérai Lászlóné)

Nagy Ferenc - Bányamentő voltam
A nyugdíjas a bányamentős éveiről beszél. Megrázó történetei visszarepítenek a múltba. A halál látványa megviselte ugyan, de sosem gondolkodott azon, hogy abbahagyja ezt a szakmát. Sok évvel később is találkozott hálás egykori vájárral, aki neki köszönheti az életét.

Nagy Ferenc - Egykor vájár voltam
Az egykori bányamentős, vájár, sportoló életének korai szakaszáról mesél. Nagy Ferenc véletlenül került a bányavárosba. A föld alatti munkáról szeretettel emlékezik meg, kiemelve a közösség erejét. 17 évig volt vájár, majd technikus, robbantómester. Két évtizedet töltött bányamentőként.

A komlói bányászkodást összefoglaló könyv keletkezése (Vass Dénes)
A régi Komló elevenedik meg a könyv lapjain. Szükség van emlékeink ápolására.

Újabb bányászati kincsekkel készült Varga Péter
Az ötvenes évek Béta aknai makettjét illetve Kossuth akna bejáratát alkotta meg, számtalan bányászati emléket örökít meg Varga Péter.
Most olvasott hírek
Most nézett videók
A nap legolvasottabb hírei
BARANYA TELEVÍZIÓ
adásai:
Csütörtök: 19:00-tól
Péntek: 19:00-tól
Szombat: 10:00-tól és 19:00-tól
KOMLÓ és TÉRSÉGE TELEVÍZIÓ
adásai:
Hétfő: 19:00-tól
Kedd: 19:00-tól
Szerda: 10:00-tól és 19:00-tól
Vasárnap: 10:00-tól és 15:00-tól