Az Európai Bizottság Tiszta bolygót mindenkinek címmel hosszú távú stratégiai jövőképet fogadott el, melyben 2050-ig vázolja fel azokat az intézkedéseket, amelyek modern, versenyképes és klímasemleges gazdaság megteremtését célozzák - közölte az uniós bizottság szerdán.

A stratégia bemutatja, hogyan tölthet be Európa vezető szerepet a klímasemlegesség terén a megvalósítható technológiai megoldásokba való befektetéssel, a polgárok szerepvállalásának elősegítésével, az olyan kulcsfontosságú területek, mint az iparpolitikát, a pénzügyeket és a kutatást érintő intézkedések összehangolásával.   

A kidolgozott stratégia, mely a jövőbeni klímasemlegesség biztosítását célzó intézkedéseket körvonalazza, csaknem az összes uniós szakpolitikai területet lefedi, és összhangban van a Párizsi Megállapodásban rögzített célkitűzéssel, miszerint a Föld átlaghőmérsékletének emelkedését 2 Celsius-fok alatt kell tartani, illetve törekedni kell az 1,5 Celsius-fokos emelkedés elérésére.   

Miguel Arias Canete, az éghajlat- és az energiapolitikáért felelős európai biztos a stratégia bemutatásakor elmondta, a stratégia nem konkrét célokat rögzít, hanem azt célozza, hogy jövőképet adjon, és megszabja a jövőbeni cselekvés irányát, felvázolja az azzal kapcsolatos terveket, valamint hogy ösztönzést és lehetőséget biztosítson az érdekelt felek, a kutatók, a vállalkozók és a polgárok számára egyaránt, hogy új és innovatív iparágakat, vállalkozásokat és munkahelyeket hozzanak létre.   

A dokumentum feltérképezi, milyen lehetőségek vannak ezen a téren, és hogyan járulhat hozzá a gazdaság modernizálásához és az európaiak életminőségének javításához. A stratégia nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az átállás társadalmilag igazságos legyen. Növeli az uniós gazdaság és ipar versenyképességét a globális piacokon, gondoskodik a magas színvonalú munkahelyekről és a fenntartható növekedésről Európában, miközben más környezetvédelmi problémákkal, így például a levegőminőséggel és a biológiai sokféleség csökkenésével is foglalkozik.   

A szöveg szerint a klímasemleges gazdaság megvalósítása a következő hét stratégiai területen igényel együttes fellépést: energiahatékonyság, megújuló energiaforrások használata, tiszta, biztonságos és összekapcsolt mobilitás, versenyképes ipar és körforgásos gazdaság, infrastruktúra,  biogazdaság és természetes szénelnyelők, szén-dioxid-leválasztás és -tárolás a fennmaradó kibocsátások kezelése érdekében.   

Mint közölték, ezt követően az Európai Bizottság felkéri az Európai Tanácsot, az Európai Parlamentet, a Régiók Európai Bizottságát és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságot, hogy tanulmányozzák a stratégiát annak érdekében, hogy az EU állam- és kormányfői május 9-én, nagyszebeni csúcstalálkozójukon érdemben tárgyalhassanak Európa jövőjéről.

Forrás: MTI

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 78 378 825 megtekintés

Videó: 51 239 132 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7336723

Jelenleg az oldalon

4
Online

Interreg CE1013 REFREsh