http://komlomedia.hu/9-kulfold/2871-peking-aggodik-az-usa-uj-raketavedelmi-tervei-miatt#sigProIdc90ff97e0a
Az Egyesült Államok megváltoztatta a rakétavédelmi rendszerének kialakítására vonatkozó terveit. A Kreml így különleges esélyt kap a szoros kapcsolatokra a Fehér Házzal. Moszkvának mindössze annyi a dolga, hogy ne foglalkozzon a rakétavédelem terén kibontakoztatott washingtoni erőfeszítésekkel.
Így látja a helyzetet Richard Weitz amerikai szakértő. Ugyanakkor Peking azonnal észlelte az erőfeszítések áthelyezését a Távol-Keletre.
Közel egy hete az Egyesült Államok bejelentette, félreteszi az előirányzott rakétavédelmi tervet, és az észak-koreai veszélyre összpontosít. Ez annyit jelent, hogy Washington az európai rakétapajzs kiépítésében a negyedik szakaszt leállítja.
Ez a tény nagyszerű lehetőséget biztosít Oroszország számára, hogy beszüntesse a véget nem érő vitát Amerikával a Moszkvát olyan érzékenyen érintő rakétavédelem kérdésében. Ez a véleménye Richard Weitznek, a World Politics Review cikkírójának. Más szavakkal: azt ajánlja, hogy Oroszország egyszerűen ne foglalkozzon tovább az amerikai rakétavédelmi program kiépítésének menetével.
Ugyanakkor köztudomású, hogy ebben a programban nincsenek jogi garanciák arra, hogy a rendszer nem irányul az orosz hadászati nukleáris erőforrás ellen. Arról nem is beszélve, hogy a telepítés negyedik szakaszának leállítása nem jelenti azt, hogy soha nem épül ki az európai rakétapajzs - jelentette ki Rádiónknak Pavel Zolotarjov politológus.
A döntés összefügg azzal, hogy keresik a költségvetés csökkentésének lehetséges módjait. De ha ilyen helyzet áll elő, az amerikaiak általában nem véglegesen törlik a korábban megjelölt fejlesztési vonalat. Persze az is igaz, hogy a döntés elősegíti a kompromisszumot.
Valóban, Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes közölte, hogy az orosz fél új adatokat kapott, amikor ő a hét elején Genfben tárgyalt Rose Gottemoeller amerikai külügyi államtitkárral. De egyelőre az információnk még nincs meg a végleges értékelése.
Az amerikai rakétavédelmi koncepcióban történt változást viszont azonnal értékelték Kínában. A hírügynökségi jelentések szerint az amerikai rakétavédelmi rendszer erősítése az ázsiai és csendes-óceáni térségben nem rendezi az észak-koreai nukleáris veszély problémáját, viszont kiélezi a szembenállást.
Vagyis olyan helyzet alakul ki, amikor az amerikaiak bizonyos körülmények miatt lemondtak a rakétapajzs egyik költséges szakaszáról – jelentette ki Ivan Konovalov szakértő.
Ugyanakkor Alaszkán elfogórakétákat, Japánban újabb radart helyeznek el. Vagyis a hangsúly eltolódik Észak-Korea irányába. Miután Kína Észak-Korea szövetségese, ezért van rá oka, hogy kifejezze aggodalmait a rakétavédelem kiépítése miatt.
Forrás:ruvr.ru