http://komlomedia.hu/9-kulfold/3874-levaltottak-az-amerikai-hadaszati-nuklearis-raketaerok-parancsnokat#sigProIdc5802ccc76
Bizalomvesztés miatt leváltották az Egyesült Államok szárazföldi telepítésű interkontinentális ballisztikus rakétáiért felelős parancsnokát - közölte pénteken az amerikai légierő parancsnoksága.
Michael Carey tábornok menesztéséről James Kowalski tábornok, az amerikai légierő globális csapásmérésért - a rakéták mellett a hadászati bombázókért - felelős parancsnoka döntött.
A hadászati rakétaerők élére ideiglenesen Jack Weinstein tábornokot nevezték ki.
Carey leváltásának okaként a légierő a kétcsillagos tábornok személyes magatartását nevezte meg, amelyre egy "ideiglenes megbízatással" kapcsolatban belső ellenőri vizsgálat derített fényt. A légierő szóvivője szerint az ügyben - amely nem veszélyeztette a rakétaerők harckészültségét és nem is szexuális vonatkozású - még nem zárult le az eljárás.
A hét folyamán másodszor bocsátanak el olyan amerikai katonai vezetőt, aki az amerikai nukleáris erőkért felelős. Szerdán Tim Giardina ellentengernagyot, a légierő és a haditengerészet atomarzenálját felügyelő stratégiai parancsnokság vezetőjének helyettesét távolították el, aki ellen hazárdjáték miatt eljárás indult.
A Carey tábornok parancsnoksága alatt álló alakulat, a huszadik légi hadsereg három támaszponton 450 interkontinentális ballisztikus nukleáris rakéta kezeléséért - elnöki parancs esetén a bevetéséért - felelős.
Az amerikai légierő ezen alakulatánál áprilisban súlyos és sorozatos szabályzatsértések miatt 17 tisztet függesztettek fel. Az érintettek egy márciusi ellenőrzés során lepleződtek le a légierő egyik bázisán, az észak-dakotai Minotban. A vizsgálat azután kezdődött, hogy egy hadgyakorlaton az ott szolgálatot teljesítő katonák az ellenőröktől gyenge, D osztályzatot kaptak a Minuteman III típusú interkontinentális ballisztikus nukleáris rakéta felbocsátásának szimulálására.
Mint kiderült, a 150 fős rakétázó alakulatnál több alkalommal megszegték a biztonsági előírásokat - legkevesebb egy alkalommal tudatosan is -, és sorozatban nem adták meg az előírt tiszteletet a feljebbvalóiknak. A légierő tájékoztatása szerint az esetek a nukleáris csapásmérő kapacitást nem veszélyeztették.
Mark Welsh tábornok, a légierő vezérkari főnöke szenátusi meghallgatásán kijelentette, hogy a felfüggesztetteknél inkább a személyes hozzáállással, mintsem a szakmai felkészültséggel volt gond.
A 17 tiszt egyidejű felfüggesztése példátlan eset volt az amerikai légierő történetében. Rajtuk kívül, ugyancsak Minotban, eljárás indult egy tiszt ellen az indítási kódok titkosságának tudatos veszélyeztetése miatt. A légierő szerint a kódok nem szivárogtak ki.
A Minuteman III-asok a légierő legnagyobb hatóerejű nukleáris rakétái. A fegyvernem Észak-Dakotán kívül Montana és Wyoming államban is állomásoztat ilyen csapásmérő eszközöket.
Bruce Blair, a Princetoni Egyetem kutatója, aki a hetvenes években maga is a nukleáris rakétaegységeknél szolgált, úgy vélekedett, hogy a légierő nukleáris fegyvereit kezelő egységeknél megmutatkozó fegyelmezetlenség azzal magyarázható, hogy azok a hidegháború befejeződése óta feleslegesnek érzik magukat és demoralizálódtak.
Forrás: MTI