Elfogadhatatlannak és tisztességtelennek tartja a Magyar Természetvédők Szövetsége az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodásba (CETA) foglalt befektetési bírósági rendszert (ICS), ezért a szervezet a megállapodás elutasítását kéri a kormánytól és az Országgyűléstől.

A természetvédő szervezet szerint az ICS erős jogosítványokat biztosít a külföldi befektetőknek, miközben korlátozza a kormányok szabályozási lehetőségeit.    

A szövetség ezt annak kapcsán közölte, hogy kedden közzétett állásfoglalásában az Európai Bíróság megállapította, az EU-Kanada kereskedelmi egyezménybe foglalt befektetési bírósági rendszer (ICS) összeegyeztethető az uniós joggal.   

Az óriáscégek beperelhetik a kormányokat, ha azok akár az állampolgárok egészsége vagy környezetünk védelme érdekében olyan döntéseket hoznak, amelyek veszélyeztetik a multik profit célkitűzéseit. Ezzel szemben a nemzetek feletti vállalatok által elkövetett bűncselekmények áldozatai számára nincs jogorvoslati lehetőség a rendszerben - fogalmaz a szövetség.   

A közleményben Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője kifejtette: attól, hogy valami jogszerű, még nem feltétlenül tisztességes. A befektetési bírósági rendszer továbbra is igazságtalan, különleges előjogokat biztosít a befektetőknek, és veszélyezteti a környezetvédelmi, egészségügyi, szociális vívmányokat.   

A természetvédő szervezet emlékeztet arra, már több mint 550 ezer európai állampolgár írta alá azt a petíciót, amely az óriáscégeknek különleges előjogokat biztosító magánbírósági rendszer megszüntetését követeli. A petíció másik fő követelése, hogy uniós szinten és az ENSZ keretei között is fogadjanak el kötelező erejű környezetvédelmi és emberi jogi kötelezettségeket a nemzetek feletti vállalatok számára - áll a közleményben.

Forrás: MTI

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 78 288 195 megtekintés

Videó: 51 169 537 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7324009

Jelenleg az oldalon

6
Online

Interreg CE1013 REFREsh