http://komlomedia.hu/11-komlo/8862-magyar-dijazottak-az-europai-polgar-dij-kituntetettjei-kozott#sigProId8d9b2de574
Negyvenkilenc kitüntetett között három magyar, Szilárd István, Bencze Mihály és Széll Tamás vette át az Európai Parlament (EP) Európai Polgár Díját Brüsszelben - közölte az uniós parlament sajtószolgálata csütörtökön.
Szilárd István, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara (PTE-ÁOK) migrációs egészségügyi programjait vezető címzetes egyetemi tanár a boszniai háborút lezáró daytoni békemegállapodást követően vezette a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) boszniai segélyprogramját. Majd a koszovói válság kezdetekor részt vett az ottani IOM-programok megszervezésében. Később az IOM európai központja a migrációs egészségügyi részleg megalapításával és vezetésével bízta meg. 2005-től a roma közösségek egészségügyi kérdéseivel foglalkozott, 2007-től a pécsi orvoskaron megszervezte, majd vezette a kar migrációs egészségügyi programjait.
Bencze Mihály matematikatanár, a bukaresti Ady Endre Líceum igazgatója. Az 1989-es változásokban és más közéleti szerepvállalásai mellett költői, szakírói, szerkesztői és könyvkiadói tevékenységet folytat. Közel huszonöt évvel ezelőtt megalapította az egész Kárpát-medencére kiterjesztett Nemzetközi Magyar Matematikaversenyt, hozzájárulva a tudásalapú társadalom és a kisebbségi magyarság ügyének szolgálatához. Tevékenysége által a matematikaverseny a határok fölötti békés nemzetegyesítést is elősegíti - áll az indoklásban.
Európai Polgár Díj harmadik magyar kitüntetettje, Széll Tamás séf, az idei Bocuse d'Or szakácsverseny világdöntőjének negyedik helyezettje. Az indoklás szerint Széll Tamás alkotó, meghatározó részese az úgynevezett magyar "gasztroforradalomnak", amelynek célja, hogy a magyar konyha ismét a magyar kultúra része legyen. A séfnek emellett Magyarország második Michelin-csillagának elnyerésében is szerepe volt, amellyel hozzájárult ahhoz, hogy a magyar konyha felkerült a világ gasztronómiai térképére.
Az Európai Parlament által 2008-ban alapított elismerést olyan kivételes teljesítményt nyújtó embereknek és szervezeteknek ítélik oda, akik hozzájárultak a közös megértés, a polgárok és a tagállamok közötti szorosabb integráció előmozdításához, vagy az unió értékeinek képviseletére hivatott programokat alakítottak ki.
A díjra EP-képviselők jelölhetnek magánszemélyeket és szervezeteket. A jelöléseket ugyancsak képviselőkből álló nemzeti zsűrik rangsorolják, majd az EP elnöke vezetésével ülésező brüsszeli zsűri dönt a díjazottakról.
Forrás: MTI