http://komlomedia.hu/13-iq100/14562-klimavalsag-viz-ala-kerul-a-vilag-ha-nem-cselekszunk#sigProId2720e2bf73
A Climate Central nonprofit hírszervezet új előrejelzései szerint a föld, amelyen a világ lakosságának 10%-a él, néhány évtizeden belül víz alá kerülhet a tengerszint emelkedése miatt.
A szervezet készített egy képgyűjteményt, amelyben megmutatják, hogyan nézhet ki a jövőbeni tengerszint-emelkedés, amennyiben nem teljesítjük a szén-dioxid-kibocsátás csökkentési célkitűzéseket.
Ötven, többnyire Ázsiában található nagyváros, valamint kontinensenként legalább egy nagy nemzet – Ausztráliát és az Antarktiszt kivéve – veszélyben van. Sok kis szigetország esetében fennáll annak a kockázata, hogy majdnem teljesen elborítja őket a víz – maga alá temetve e part menti közösségek örökségét és történelmét.
A párizsi klímaegyezmény legambiciózusabb céljainak elérése nagyjából a felére csökkentheti a tengerszint emelkedését. A világ azonban látszólag nem arra törekszik, hogy a globális felmelegedést 1,5 Celsius fok alatt tartsa (ez az a határérték, amit az egyezményben meghatároztak).
A világ jelenleg 1,1 Celsius fokkal melegebb az iparosodás előtti korszakhoz képest, azonban a legtöbb helyen továbbra is nő a fosszilis tüzelőanyagok – különösen a szén – felhasználása. A Klíma Átláthatósági Jelentés (Climate Transparency Report) csütörtökön adott ki egy tájékoztatót arról, hogy a világ 20 leggazdagabb országában rendkívül gyors ütemben nő a karbonkibocsátás. Mindez alapján 2100-ra a Föld várhatóan eléri, sőt meg is haladja a 3 Celsius fokos hőmérsékletnövekedést.
„Egy kép ezer szót ér, vagy ebben az esetben inkább ezer évet” – mondta el a digitálisan manipulált fotósorozat kapcsán Benjamin Strauss, a Climate Central vezérigazgatója és vezető tudósa.
A képválogatás egyébként 180 interaktív grafika segítségével mutatja be, hogy egyes nagyvárosok és világhírű látnivalók miként néznének ki 1,5 és 3 Celsius fokos felmelegedés esetében. A szervezet oldalán a teljes lista megtekinthető; az alábbi videóban ebből látható összefoglaló:
Nem véletlen, hogy a napokban rendre jönnek ki az ilyen előrejelzések és jelentések, hiszen október 31. és november 12. között rendezik meg Glasgow-ban a klímaügyi konferenciát, melynek célja, hogy segítsen felgyorsítani a párizsi klímaegyezményben meghatározott célok elérését.
„A döntéseknek, amelyeket Glasgow-ban hozunk, és a cselekedeteknek, amelyeket ebben az évtizedben megteszünk, több száz vagy akár ezer éves hatása lehet a jövőnkre nézve” – tette még hozzá Strauss.
Forrás: kitekinto.hu / heguardian.com / climatecentral.org