http://komlomedia.hu/9-kulfold/3693-obama-meg-nem-dontott-a-tamadasrol#sigProId8c83aafa55
Barack Obama amerikai elnök szerdán kijelentette, hogy még nem hozott döntést a Szíria elleni katonai csapásról, de rámutatott, hogy a fontolgatott "korlátozott akció" célja a Damaszkusz elrettentése lenne attól, hogy a jövőben ismét vegyi fegyvereket vessen be.
Obama erről a PBS amerikai közszolgálati televíziónak nyilatkozott, egyúttal ismertette az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélküli katonai fellépést indokoló amerikai jogi és biztonságpolitikai érveket is.
"Ha világos, határozott, de ugyanakkor nagyon korlátozott módon adunk le figyelmeztető lövést, hogy álljanak le ezzel, akkor az hosszú távon pozitív hatással lehet nemzetbiztonságunkra" - mondta az elnök.
Hangsúlyozta, hogy Washington a bizonyítékok megvizsgálása után arról győződött meg, hogy a szíriai kormány felelős a Damaszkusz elővárosai ellen a múlt héten elkövetett, százak életét követelő vegyifegyver-támadásért, és ezért felelősségre kell vonni. Az elnök szerint a kormányellenes erők nem rendelkeznek annyi vegyi eszközzel, amennyi egy ilyen léptékű pusztításhoz szükséges.
A tervezett katonai fellépés indoklásaként azt emelte ki, hogy érvényt kell szerezni a vegyi fegyverek bevetését tiltó nemzetközi normáknak, és hogy az ilyen eszközök alkalmazása az amerikai nemzetbiztonságot is veszélyezteti.
"Nem áll érdekemben semmiféle nyíltvégű konfliktus Szíriával, de biztosítani akarjuk, hogy amikor egyes országok megsértik a nemzetközi normákat az olyan fegyverekkel kapcsolatban, mint amilyenek a vegyi fegyverek - amelyek fenyegetést jelenthetnek ránk nézve -, akkor felelősségre vonják őket" - nyilatkozott Barack Obama.
"Amikor egy olyan országgal kapcsolatban kezdünk el vegyi fegyverekről beszélni, amely a világ legnagyobb vegyifegyver-készletével rendelkezik, amelynek idővel megcsappanhat a vegyi fegyverek feletti ellenőrzése és, amely olyan terrorszervezetek szövetségese, amelyek a múltban célba vették az Egyesült Államokat, akkor fennáll az a lehetőség, hogy a pusztító hatású vegyi fegyvereket ellenünk fordítják. Biztosítani akarjuk, hogy ez ne történhessen meg" - fogalmazott.
Az elnök szerint az Egyesült Államok olyan megközelítést alkalmazhat Szíriával kapcsolatban, amely kizárná, hogy belesodródjon az arab országban zajló polgárháborúba vagy megismételje az Irakkal kapcsolatban elkövetett hibákat.
A Fehér Házból származó értesülések szerint a kormányzat csütörtökön szándékozik tájékoztatni a kongresszus vezetőit a szíriai helyzetről. A The Washington Post című napilap úgy értesült, hogy valószínűleg ezen a napon fogják nyilvánosságra hozni a hírszerzésnek az augusztus 21-i vegyifegyver-támadás felelősére vonatkozó "cáfolhatatlan" bizonyítékokat is, ami akár a támadás közvetlen előjátéka lehet.
Az amerikai médiában további értesülések jelentek meg a Szíria elleni katonai akcióval kapcsolatban, különösen azután, hogy brit kormány a korábbi álláspontján változtatva szerdán úgy döntött, hogy meg kívánja várni az ENSZ-ellenőrök vizsgálatának eredményét, és engedett az ellenzék követelésének, hogy a brit parlament kétszer is szavazzon a katonai fellépéssel kapcsolatban.
A CNN hírtelevízió kormányzati forrásokra hivatkozva azt állította, hogy az Egyesült Államok nem kíván késlekedni a bizonyítottnak vélt szíriai vegyifegyver-támadás megtorlásával, és ha kell, akár egyedül is cselekszik. A csatorna szerint ha az elnök végül a támadás mellett dönt, akkor a csapásokat feltehetően az elkövetkező három nap valamelyikén indítják meg, és a jövő hét elejéig - amikor Obama svédországi látogatásra és az Oroszországban megtartandó G20-csúcsra utazik - befejezik.
A képletet ugyanakkor a szövetségesekkel való egyeztetés nehézségei mellett az is bonyolítja, hogy az ENSZ-ellenőrök a tervek szerint vasárnapig még mindenképp Szíriában maradnak.
Orosz ellenállás miatt a BT nem tárgyalt a Damaszkusz elleni fellépésről
Oroszország ellenzése miatt az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán nem tűzte napirendjére azt a brit határozattervezetet, amely azt sürgette volna, hogy a testület ítélje el a szíriai kormányt az általa állítólag végrehajtott vegyifegyver-támadás miatt, és hagyja jóvá az ezzel kapcsolatban meghozandó "szükséges intézkedéseket".
A brit kezdeményezés a BT öt állandó tagállama - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína - tanácskozásán az orosz misszió képviselőjének ellenállásán bukott meg, és a továbbiakban nem képezte megbeszélések témáját.
Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a brit kormány szerdán megváltoztatta a Szíriával kapcsolatos korábbi álláspontját, és közölte, hogy a BT-nek a katonai fellépés jóváhagyása előtt meg kell ismernie az ENSZ-ellenőröknek a Damaszkusz környékén augusztus 21-én elkövetett állítólagos gáztámadással kapcsolatos megállapításait. London emellett közölte, hogy a brit parlament, amely csütörtökön vitatja meg a szíriai helyzetet, kétszer fog szavazni a katonai akcióról.
A hivatalos brit álláspontban beállt fordulatot megelőzően Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője egyértelmű bizonyítékokat követelt a szíriai kormány bűnösségével kapcsolatban, és egyértelművé tette, hogy pártja két szavazást kíván a törvényhozásban.
A brit nemzetbiztonsági tanács szerdai ülésén egyébként egyhangúlag támogatta, hogy induljon akció Szíria ellen.
Forrás: MTI