Megszavazta a párizsi klímaegyezmény rendelkezéseinek végrehajtását lehetővé tévő intézkedéseket szerdán az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése.

Az elfogadott szabályok lehetővé teszik, hogy az Európai Unió teljesítse vállalásait, és 2030-ra összességében 40 százalékkal csökkentse károsanyag-kibocsátását az 1990-es szinthez képest – tájékoztatott a parlament sajtószolgálata.

Mint írták, a határozat az uniós vállalást kötelező nemzeti célokra bontja le olyan területeket érintve, mint a mezőgazdaság, a közlekedés, az építőipar, illetve a hulladékkezelés, amelyeket az EU szén-dioxid-piaca ugyan nem fed le, de az üvegházhatású gázok kibocsátásának 60 százalékát adják.

Az 534 szavazattal, 88 ellenében, 56 tartózkodás mellett elfogadott javaslat alapján ha 2020 előtt lépnek, jutalomban részesülnének azok a tagországok, melyeknek az uniós átlag alatt van az egy főre eső bruttó hazai termékük (GDP).

A képviselők 2050-re 80 százalékos csökkentést tartanak kívánatosnak a 2005-ös szinthez képest.

Szomorú fejlemény Amerika kilépése az egyezményből Juncker szerint

A plenáris ülésen az Európai Bizottság elnöke is felszólalt, és szomorú fejleménynek nevezte, hogy Donald Trump amerikai elnök nemrég úgy döntött, hogy kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből. “Sajnálatos módon nem mindenki fogadja el a tények igazságát” – fogalmazott Jean-Claude Juncker, hozzáfűzve, hogy ez a lépés jele annak, hogy Washington lemond a Föld sorsát meghatározó közös cselekvésben való részvételről.

Juncker csalódottságának adott hangot, ugyanakkor leszögezte, hogy az Egyesült Államok visszavonulása nem jelenti a megállapodás végét, mivel a világ többi része ezáltal csak még elkötelezettebbé vált az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

Kijelentette: az Európai Unió nem fogja újratárgyalni a szerződést, annak a rendelkezéseit végre kell hajtani. “Húsz évet töltöttünk tárgyalással, most eljött az ideje a cselekvésnek” – mondta.

A klímaváltozás az egyik legnagyobb globális probléma

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke hibának nevezte az amerikai döntést, hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás az egyik legnagyobb globális probléma.

“A mai szavazás teljesen világos üzenetet küld Trump elnöknek: Európa tiszteletben tartja a vállalásokat és megragadja a zöld növekedésben rejlő lehetőségeket, akár az Egyesült Államokkal, akár nélküle” – mondta Gerben-Jan Gerbrandy holland liberális jelentéstevő.

Forrás: hirado.hu / MTI

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 79 483 163 megtekintés

Videó: 52 172 608 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7458894

Jelenleg az oldalon

8
Online

Interreg CE1013 REFREsh