http://komlomedia.hu/9-kulfold/9689-irani-atomprogram-putyin-es-netanjahu-megvitatta-az-atomalkut#sigProIde5dfa7c135
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök telefonon megvitatta az iráni nukleáris programról elfogadott átfogó közös cselekvési terv körül kialakult helyzetet, különös tekintettel Netanjahu bejelentésére - derült ki a Kreml sajtószolgálatának jelentéséből.
Putyin és Netanjahu hétfőn későn este izraeli kezdeményezésre beszélt egymással.
"Vlagyimir Putyin megerősítette Oroszország álláspontját, eszerint a tervet, amelynek elsőrendű jelentősége van a nemzetközi stabilitás és biztonság szempontjából, és amelyet minden félnek maradéktalanul tiszteletben kell tartania" - áll a közleményben.
A két vezető emellett eszmecserét folytatott a közel-keleti helyzetről, egyebek között a szíriai fejleményekről.
Netanjahu hétfőn azzal vádolta meg iránt, hogy hazudott, és tovább dolgozott a nukleáris fegyver kifejlesztésén. Az izraeli kormányfő kijelentette, hogy Izraelnek birtokába jutott az iráni titkos atomarchívum. Állítása szerint a korábbi atomprogram vezetői más szervezeti egységek keretében tovább dolgoztak. Felszólította Donald Trump amerikai elnököt, hogy "megfelelő döntést" hozzon a közeli napokban, amikor a 2015-ben aláírt nemzetközi atomalku megújításáról hoz határozatot.
A TASZSZ orosz hírügynökséget kedden Jeruzsálemben arról tájékoztatták, hogy Izrael lehetővé teszi orosz szakértők számára a Netanjahu által bemutatott dokumentumok tanulmányozását. Az oroszok akár a hazájukban, akár Izraelben vizsgálhatják az anyagokat. Az informátor szerint Moszkva még nem válaszolt az ajánlatra.
Korábban ismertté vált, hogy a dokumentumokat Izrael már megosztotta az Egyesült Államokkal és más nyugati államokkal, és hogy a jövőben azokat átadja majd a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) is.
Az iráni atomprogramról megkötött megállapodásban az iszlám köztársaság kötelezettséget vállalt atomprogramjának korlátok közé szorítására és nemzetközi ellenőrzés alá helyezésére, cserébe a vele szemben alkalmazott, kiterjedt szankciók feloldásáért. Trump május 12-én dönt arról, hogy felmondja-e az egyezményt, és újabb büntetőintézkedéseket léptet-e életbe Iránnal szemben.
A német kormány megvizsgálja az iráni atomprogramról szóló izraeli információkat
Részletesen elemezni és értékelni kell Izrael információit az iráni atomprogramról - reagált a német kormány kedden Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentésére, miszerint bizonyítható, hogy a teheráni vezetés nukleáris fegyver kifejlesztésén dolgozott.
A német kormány egy szóvivője hírportálokon idézett állásfoglalásában kiemelte: a nemzetközi közösség kezdettől kételkedett abban, hogy Irán kizárólag békés céllal indította nukleáris fejlesztési programját. Éppen ezért kellett nemzetközi megállapodást kötni a programról. A 2015-ös egyezménnyel egy "példátlanul mélyreható és erőteljes" ellenőrzési rendszert hoztak létre, amelyet a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) működtet.
Ez a független ellenőrző rendszer továbbra is elengedhetetlen az egyezmény végrehajtásához, az Iránra kivetett korlátozások betartatásához és annak biztosításához, hogy az iszlám köztársaság békés célokra használja a nukleáris energiát - húzta alá a szóvivő.
Benjamin Netanjahu hétfőn bejelentette, hogy Izrael birtokába jutott egy úgynevezett titkos iráni atomarchívum, amelynek alapján bizonyítható, hogy Teherán hazudott, mert az Amad elnevezésű nukleáris fejlesztési program projekt keretében nukleáris bombát próbált előállítani.
A több mint egy évtizeden keresztül folytatott tárgyalások révén kötött megállapodást célja annak szavatolása, hogy az iráni nukleáris programot nem használják katonai célokra. Az Irán által vállalt kötelezettségért cserébe a nemzetközi közösség fokozatosan feloldja az iszlám köztársaság ellen hozott gazdasági és pénzügyi szankciókat, aminek révén az ország visszatérhet a világgazdaság szereplői közé. Az egyezményt az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai (Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia, Oroszország), Németország és az EU kötötte meg Iránnal.
Donald Trump amerikai elnök 2017-es hivatalba lépése óta számos alkalommal bírálta az egyezményt, és május 12-én dönt arról, hogy felmondja-e országa nevében. Egy hétfői nyilatkozatában nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy tárgyalásokat kezdjenek egy új megállapodásról, amely felváltaná a 2015-ös egyezményt.
Forrás: MTI