http://komlomedia.hu/9-kulfold/9741-az-lng-terminal-epitesenek-felgyorsitasarol-fogadott-el-torvenytervezetet-a-horvat-kormany#sigProId4196fad938
A krki LNG-terminál (cseppfolyósított földgáz-terminál) építésének felgyorsításáról fogadott el csütörtökön törvénytervezetet a horvát kormány, hogy a munkálatok az előre meghatározott időn belül elkészülhessenek - közölte a helyi sajtó.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő kiemelte: stratégiailag fontos projektről van szó, amelyről már régóta folyik a vita, és amely eddig számos akadályba ütközött, továbbá a környezetre gyakorolt negatív hatásai miatt elutasítják a helyi önkormányzatok is. A kormányfő mindazonáltal úgy vélte: a külön törvény lehetővé teszi, hogy a leghatékonyabban és a legjobban, a környezeti hatásokat is figyelembe véve, megoldódjon a gázellátás, valamint Horvátország más megvilágításban kerüljön fel Európa energiai térképére, mint eddig volt.
Mile Horvát, a környezetvédelmi és energetikai minisztérium államtitkára szerint Horvátországnak érdeke, hogy az LNG-terminál mielőbb megépüljön, a törvény pedig biztosítja, hogy a munkálatok az előre meghatározott időn belül elkészülhessenek.
A törvénytervezet többek között csökkenti az adminisztratív terheket, rendezi a tulajdonviszonyokat az építkezési területen, valamint rendelkezik a tengeri területekre kiterjedő koncessziós jogokról és díjakról is.
A projekt kivitelezője a kormány által létrehozott LNG Hrvatska vállalat, amely az első fázisban úszó, a második fázisban szárazföldi LNG terminált építene.
Az Európai Unió korábban 5 millió euróval támogatta a szárazföldi cseppfolyósgáz-terminál műszaki dokumentációjának kidolgozását, a másik 5 millió eurót Horvátországnak kellett állnia. Európai tervek szerint 2019-re kellett volna elkészülnie az adriai cseppfolyósgáz-terminálnak, és 630 millió eurós beruházással, évi 6 milliárd köbméteres kapacitással épült volna meg.
A horvát kormány 2016 áprilisában döntött arról, hogy egyelőre nincs szükség egy nagy kapacitású szárazföldi LNG-terminálra és először úszó terminált épít, amit majd később átalakítani szárazföldivé. Az úszó cseppfolyósgáz-terminál 2 milliárd köbméter kapacitással épült volna meg és 2018-ra lett volna működőképes, valamint 363 millió euróba került volna. A projektet az Európai Hálózatfejlesztési Eszköz (CEF) koordinációs bizottsága tavaly februári döntése szerint 102 millió euróval (31,4 milliárd forint) támogatta.
A helyi önkormányzat, valamint a tengermelléki-fensíki megyei tanács azonban elutasította a terminál megépítését, és nem adott ki építési engedélyt, mert szerintük a terminál káros hatással van nemcsak a környezetre, hanem a turizmusra egyaránt. A megvalósítás ellen számos alkalommal tüntettek civilek is.
Az LNG Hrvatska vállalat jelen tervei szerint az úszó terminál 2020-ban lesz működőképes.
Forrás: MTI