http://komlomedia.hu/fotokiallitas/10-belfold/15123-feltartak-baranya-egyik-leggazdagabb-avarkori-temetojet#sigProIdbd544d8ebf
Gazdag leletanyaga és tudományos jelentősége miatt is fontos az az avarkori temető, amelyet a „Babarc – TSz majortól délre az 57-es útig” lelőhelyen a Babarci Autópálya Mérnökségi Telep területén tártak fel 2021 augusztusa és 2022 januárja között.
A Janus Pannonius Múzeum és az Ásatárs Kft. által közösen elvégzett régészeti kutatás 3 hektáros területén teljes meglepetésre előkerült Baranya megye egyik leggazdagabb temetője, amelyet a népvándorlás kor kora avar időszakában használtak.
A feltárt összesen 161 régészeti objektum közül 83 gödör, 12 cölöphely, 4 árok, 44 sír, 15 ún. áldozati gödör, ezen kívül 2 áldozati jelenség és 1 emberi vagy állati hamvakat tartalmazó jelenség. A lelőhelyet a feltárt 44 sír teszi egyedivé. A népvándorlás kor (5. század első harmada – 895) kora avar időszakának (568-7. század második fele) nagyon gazdag temetőjét a talált érmek alapján a 7. század eleje-közepe közötti időszakban használták.
A feltárt temető tudományos jelentőségét az adja, hogy ezáltal az avar hódítás ideje pontosan datálható, menete rekonstruálható, valamint a temetőhasználat ideje is pontosan datálható. A temető alacsony (15 százalékos) rablottsága miatt jól rekonstruálhatóak a temetkezési szokások, valamint a férfi- és női viselet. A szerkezete alapján csak megkezdett temető szakrális terei rekonstruálhatóak, etnikai kapcsolatok Tiszántúlra és Kelet-Európába mutatnak.
A leletanyag számokban:
A sírok közül 24 aknasír, 20 pedig ún. padmalyos sír volt.
A gazdag viselet és mellékletadás számokban kifejezve:
2 ezüst ivókürt;
1 ezüst pohár
1 üvegpohár és 1 üvegpalack
13 kerámia edény
11 arany solidus (érme) – további három függőként használva;
14 sírban volt arany- és két sírban ezüst fülbevaló;
8 vaskard (ezüst függesztő karikákkal és koptatóval)
8 íj (merevítő lemezei) és tegez (merevítő lemezzel)
5 lándzsa
Több tucat egykori bőrövet díszítő (aranyozott) ezüst veretek és szíjvégek
25 sírban étel (állat) melléklet
Számos használati és viseleti tárgy: csüngők, gyöngyök, karperecek, övcsatok, vaskés
orsógomb, gyűrű, bronztükör, csontfésű
A lovas sírokban zablák, kengyelek és nagymennyiségű aranyozott lószerszámdíszek
Forrás: JPM