http://komlomedia.hu/fotokiallitas/14-iq-light/9084-kina-elso-elektromos-teherhajoja-2300-tonna-szenet-szallit#sigProIde8cd33f8aa
A jó hír, hogy az elektromos járművek gyártásában és használatában világelső Kína útjára indította első elektromos teherhajóját, egy 2200 tonnás monstrumot – a rossz hír pedig, hogy az úttörő járművet szénszállításra használják.
Mivel a hajózás meglehetősen gyengén szabályozott és csaknem kizárólag nehéz fűtőolajokkal operál, ezért a billió dolláros iparág komoly szennyezőnek számít. A nagyobb kikötők hírhedtek pocsék levegőjükről.
Ráadásul annak ellenére, hogy a globális széndioxid-kibocsájtás 3 százalékáért felel a szektor, tevékenysége nem esik a párizsi klímaegyezmény hatálya alá, hiszen az csak az országokra terjed ki, az azok közötti kereskedelemre nem. A fentiek miatt az iparág megtisztítása a vállalatokra hárul, így örömteli hír, hogy a kantoni kikötő útjára indította a világ első elektromos hajóját – számolt be az állami irányítású Global Times a hónap elején.
A szállítóhajó hatótávolsága igen korlátozott: az 1000 lítiumelem két óra töltése után mindössze 50 mérföldet (80 kilométert) tud megtenni, azonban a két órás töltési idő épppen megfelel a rakodási munkálatok időigényének, így közeli célok között hatékonyan lehet üzemeltetni.
A zöldhajó debütálását azonban a kínaiak sajnos elrontották azzal, hogy első útján kétezer tonnányi szénnel pakolták meg, amit egy erőműbe szállítottak.
A fenti szépséghiba ellenére mindenképpen dicséretes, ha nehéz fűtőolajok elégetése helyett elektromos áramot használnak, a helyi sajtó pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy hasonló hajók a jövőben jármű- és személyszállításra is alkalmasak lesznek.
Ugyanakkor a szénfüggőségtől való gyors eltávolodás az egyetlen útja annak, hogy Kína az elektromos hajók pozitív hatását teljes egészében élvezni tudja, és lényegesen hozzájáruljon egy élhető környezet megteremtéséhez.
Forrás: kitekinto.hu / cleantechnica.com