http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/9-kulfold/13172-vamtarifak-csokkenteseben-allapodott-meg-az-eu-es-az-egyesult-allamok#sigProId0b4333eea4
Több mint két évtizede először vámtarifák csökkentésében állapodott meg az Európai Unió és az Egyesült Államok.
Különleges termékek meglehetősen szűk körére vonatkozik a megállapodás, és csak évi pár százmillió dollár értékű exportáru számára szélesíti ki az egymás piacaihoz való hozzáférést.
A megállapodás értelmében az Európai Unió a legnagyobb kedvezmény elvének alapján augusztus 1-jei hatállyal eltörli az Egyesült Államokból importált élő homárokra és fagyasztott homártermékekre kivetett 8 százalékos vámot. Ezen termékek értéke 2017-ben 111 millió dollárt tett ki.
Az Egyesült Államok ugyancsak a legnagyobb kedvezmény elvének alapján augusztus 1-jei hatállyal felére csökkenti bizonyos termékek - egyes húskészítmények, kristályüvegek, felületkezelő készítmények, lőpor, öngyújtó és alkatrészei - vámtarifáját. Éves átlagban 160 millió dollár értékű termékről van szó.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi forgalom értéke tavaly meghaladta az 1300 milliárd dollárt. A múlt hét pénteken bejelentett megállapodást a 2018-ban elindított kereskedelmi tárgyalások részeként kötötték meg.
Phil Hogan uniós kereskedelmi biztos és Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselője közös közleményükben úgy fogalmazott, hogy a kétoldalú kapcsolatok javulásának részeként "ez a kölcsönösen előnyös megállapodás" kedvezően hat az Egyesült Államok és az Európai Unió gazdaságára.
"Azt akarjuk, hogy ez a vámcsökkentési megállapodás csak a kezdetét jelentse annak a folyamatnak, amely újabb egyezményekhez vezet, szabadabb, igazságosabb és kölcsönösen előnyös transzatlanti kereskedelmet megteremtve" - hangoztatták.
A transzatlanti kereskedelemben izzó feszültségek elemi erővel kerültek felszínre 2017-ben, amikor a protekcionista kereskedelempolitikát folytató Donald Trump amerikai elnök pótvám kivetését rendelte el a külföldről, így az Európai Unióból érkező acél- és alumíniumtermékekre. A helyzetet tovább rontotta az Airbus és a Boeing repülőgépgyártóknak nyújtott állami támogatások miatti viszály, amely ugyancsak pótvámok kivetésébe torkollott. Az amerikai technológiai nagyvállalatokra kivetett digitális adó bevezetésével pedig azt érték el az európai országok, hogy Washington egy sor termék vámtarifájának megemelését helyezte kilátásba.
Forrás: MTI