http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/9-kulfold/235-verfagyaszto-joslat-hamarosan-csodbe-megy-ot-eu-tag#sigProIda535411a2b
Ultra pesszimista véleményt fogalmazott meg az eurózóna jövője szempontjából az egyik legismertebb és legjobban figyelt amerikai befektetési szakértő, Dennis Gartman. A híres Gartman Letter szerzője a CNBC élő adásában jósolta meg az eurózóna periférikus országainak (PIIGS: Portugália, Írország, Olaszország, Görögország, Spanyolország) a csődjét. Nem is akárhogyan: Gartman másfél éven belül várja a földindulásszerű eseményeket.
A CNBC annak kapcsán foglalkozott az eurózóna kérdéseivel, hogy a görög kiigazítási csomag parlamenti megszavazása után alig néhány nappal újra csúcsra szöktek az európai adósságválsággal kapcsolatos befektetői aggodalmak.
Gartman ezzel kapcsolatos sarkos véleménye, hogy az EU ezeket a problémákat képtelen lesz megoldani. Arról, hogy pontosan mikor kerekednek felül a problémák Európán, némiképp ellentmondásosan nyilatkozott a befektető: egyrészt elismerte, hogy rövid távon fel lehet tartóztatni a bajt, majd mégis inkább úgy látta, hogy a következő másfél évben mind az öt periférikus ország csődbe megy.
Ehhez képest egészen megengedő volt Jon Najarian (vagy ahogy pénzügyi körökben ismert: Doctor J), hiszen még három-öt évet adott az európai gazdaságoknak. Ám abban ő is egyetértett, hogy a csőd be fog következni. Ez az adósság fenntarthatatlan, szögezte le, hozzátéve, hogy az országok nagyon rosszul teszik, hogy adóemeléssel próbálják stabilizálni a költségvetésüket. Gartman ezzel kapcsolatban kihangsúlyozta, hogy ezek a nemzetek 20 százalékos munkanélküliséggel néznek szembe.
Gartman biztos benne, hogy a "nem túl távoli jövőben" a dollár-euró kurzus újra 1,4 alá süllyed, mert az európai valutaövezet fizetőeszközének ilyen körülmények között gyengülnie kell. Najarian szerint erre utal az is, hogy egyes euró származtatott piacokon a normál kereskedési volumen tízszerese figyelhető meg, és az euró gyengülésére fogadnak. "Jön a baj" - tette hozzá Gartman.
A helyenként meglehetősen sommás vélemények mindenesetre meggyőzték a nézőket. Legalábbis a CNBC honlapján az olvasók 70 százaléka szavazott a hír kapcsán arra, hogy a következő 18 hónapban csődbe mennek a PIIGS-országok.
Forrás: inforadio.hu