http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/9-kulfold/330-palesztin-allamalapitasi-vegjatek-szeptember-20-an#sigProId87877a5966
Szeptember 20-án az ENSZ-ben szavazásra kerül a palesztin államalapítás kérdése, az AFP hírügynökség értesülései szerint.
Riyad al-Malki, palesztin külügyminiszter Ban Ki-Moon, ENSZ főtitkár tudomására hozta, hogy Mahmoud Abbas, a palesztin hatóság elnöke a nemzetközi közösség New yorki központjában tartandó első hivatalos ülésnapján kérni fogja a szuverén palesztin állam elismerését.
„Mr. Abbas személyesen fogja elővezetni kérését Ban Ki-moon főtitkárúrnak a szervezet hatvanhatodik hivatalos ülésén,” írja a francia hírügynökség. „(Mr. Abbas) nyomatékosan kérni fogja e történelmi kezdeményezés megvalósítását, a főtitkár pedig a Biztonság Tanács elé terjeszti az ügyet.”
A bejelentés véget vet a találgatásoknak és egyértelművé teszi, hogy a palesztinok nem fognak csendben visszalépni és feladni tervüket, a kezdeményezést ellenző egyre növekvő nemzetközi nyomás ellenére.
Izrael hevesen ellenzi a palesztin lépést, kijelentve, hogy a függetlenség egyoldalú kikiáltása súlyos kihatással lenne a békefolyamatra.
Az elmúlt hónapok során diplomáciai körökben komoly erőfeszítést tettek az ENSZ-ben a palesztin kérdéssel kapcsolatos konfrontáció elkerülése érdekében. Az Egyesült Államok nyilvánosan kijelentette, hogy ellenzi az ügyet és a palesztin államalapítás ellen fog szavazni a Biztonsági Tanácsban. Független (vagy annak tűnő) csatornák, mint például a New York Times úgy érveltek, hogy a komoly izraeli és amerikai ellenállás miatt a független palesztin állam kikiáltása „kifejezetten káros lenne valamennyi fél számára.”
A Biztonsági Tanácsnak a közel-keleti helyzettel kapcsolatban tartott nyílt ülése, tulajdonképpen a szeptemberi szavazás főpróbájaként sült el.
„A nemzetközi politikai és pénzügyi támogatásnak köszönhetően a terv elérte célját, ahogy azt a nemzetközi közösség is elismerte,” nyilatkozta a palesztin küldöttség egyik tagja a Biztonsági Tanács ülésén. „Mi teljesítettük kötelességeinket és felkészültünk. Nem várhatunk örökké arra, hogy jóhiszeműen tárgyalhassunk Izraellel.”
Izrael azzal vágott vissza, hogy a palesztinokat két részre szakítja a Hamas és a Fatah, akik között igazi polgárháború dúlt, valamint, hogy a palesztin állam megalapítása bizonytalanságot hozna a térségbe
Forrás: idokjelei.hu