http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/9-kulfold/4056-az-amerikai-cegek-mar-erzik-az-nsa-botrany-hatasait#sigProIdbd8e0f3908
Egyre nagyobb károkat okoz a tengerentúli cégeknek a nyáron kirobbant Prism-botrány. Elsősorban a Cisco és az IBM számára jelent komoly bevételkiesést a korábbi megrendelések visszamondása.
A Cisco bejelentette, hogy ebben a negyedévben a bevétele várhatóan 10 százalékkal kevesebb lesz, mint tavaly. Ennek egyik oka, hogy a társaság egyre nehezebben tudja eladni a termékeit és a szolgáltatásait a fontos és gyorsan növekvő kínai piacon. A helyi megrendelők ugyanis a Prism-botrány óta attól tartanak, hogy a vállalattal együtt az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatalát (NSA) is beengedik a rendszereikbe.
A pekingi kormányra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy gyorsítsa fel a helyi IT-ipar fejlesztéseit azért, hogy az ország független legyen a nyugati ipari államoktól. A folyamat a Cisco mellett az IBM-et is érinti: utóbbi bevételei októberben 22 százalékkal csökkentek Kínában. A helyi hivatalok és más intézmények már korábban tervezett befektetéseket állítottak le vagy soroltak hátra addig, amíg a megrendeléseket a kínai gazdaság is képes teljesíteni. Mindez nem csupán az amerikai hardver-, hanem a szoftvercégeket is érinti.
A folyamatból természetesen profitálnak a tengerentúli óriáscégek kínai vetélytársai. A China National Software - amely az egyik legnagyobb üzleti megoldásokat szállító kínai társaság - részvényeinek árfolyama például a Prism-botrány kirobbanása óta 250 százalékkal emelkedett. Az Information Technology & Innovation Foundation (ITIF) által elkészített dokumentum szerint a tengerentúli felhőplatformok a következő három évben 21,5 - 35 milliárd dollár közötti összeget fognak elbukni azért, mert az NSA hozzáfért a rendszereikben tárolt információkhoz. Az egyesült államokbeli felhőszolgáltatók 36 százaléka elismerte, hogy a Prism-ügy kirobbanása óta sokkal nehezebben kötnek szerződéseket. A cégek akár a piaci részesedésük 10-20 százalékát is elveszíthetik a közeljövőben.
Forrás: sg.hu