http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/9-kulfold/7176-elozetesben-az-offshore-botrany-kiszivarogtatoja#sigProId78f1d17533
Jogi eljárás indult a Mossack Fonseca egyik informatikus munkatársa ellen – közölte az ügyészség szóvivője Genfben. A panamai ügyvédi iroda genfi képviselete azzal gyanúsítja egyik munkatársát, hogy ő szivárogtatott ki sok dokumentumot a sajtónak az offshore-ügyekkel kapcsolatban.
A svájci sajtó szerint egyáltalán nem biztos, hogy ő az a bizonyos John Doe, aki a dokumentumok nagyrészét eljuttatta a sajtónak.
A panamai ügyvédi iroda feljelentése alapján a svájci rendőrség lefoglalta a genfi részleg néhány számítógépét, és őrizetbe vett egy informatikust. Munkaadója szerint a szóban forgó informatikus visszaélt a bizalommal és olyan adatbázisokat töltött le, melyekhez nem volt jogos hozzáférése. Később a megszerzett adatokat átadta a sajtónak és ezzel megsértette az ügyfelek és a panamai ügyvédi iroda jogait.
A Süddeutsche Zeitung és a Guardian irányításával sok újság gazdasági szakértője vizsgálta át a Panama iratok néven elhíresült dokumentumokat. A 11,5 millió dokumentumból kiderült az, amit a szakértők már réges régen tudtak: a gazdag emberek és a nagy cégek adóparadicsomokban helyezik el a pénzüket, hogy ne kelljen magas adókat fizetniük a saját országukban.
A botrányba belebukott Izland miniszterelnöke és egy spanyol miniszter. Cameron brit kormányfőnek is magyarázkodnia kellett, mert családtagjai belekeveredtek a dologba. A Panama iratok kapcsán a szakértők rámutattak: egyáltalán nem kell ma már Panamáig szaladni azért, hogy valaki offshore céget alapítson. Európában ma is Svájc és Luxemburg a legkedveltebb célpont az offshore-alapítás szempontjából.
Forrás: globoport.hu