http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/9-kulfold/7825-a-birosag-elutasitotta-ket-coloradoi-elektor-kervenyet-a-torvenytol-eltero-szavazasrol#sigProId92c1afe793
Egy amerikai szövetségi bíró elutasította a középnyugati Colorado államban két elektor kérvényét annak a törvénynek a hatályon kívül helyezéséről, amely alapján az elektoroknak az államban győzelmet arató elnökjelöltre kell adniuk voksukat az elektori kollégium szavazásakor.
Coloradóban az elektori kollégium voksait Hillary Clinton volt demokrata párti elnökjelölt nyerte el, de a kilencből két elektor úgy gondolta, hogy a Clintonra leadott szavazat az alkotmányt létrehozó alapító atyák szándéka elleni lenne, és ezért inkább Donald Trump republikánus jelöltre szavazna.
Wiley Daniel bíró azonban elutasította kérvényüket, azzal érvelve, hogy ez sértené a coloradói szavazópolgárok jogát a szabad választásra, és veszélybe sodorná a békés hatalomátadás folyamatát is. A két elektort képviselő ügyvéd, Jason Wesoky közölte: a fellebbviteli bírósághoz fordulnak annak érdekében, hogy oldják fel a törvényi kötelezettséget.
A két elektor jelezte, hogy esetleg nem is Trumpra szavazna, hanem megpróbálna maga mellé állítani más elektorokat annak érdekében, hogy egy másik republikánus politikust szavazzanak meg elnöknek. Wesoky azzal is érvelt, hogy a novemberi választásokon az állampolgárok nem az elnök személyére voksoltak, hanem az elektorokra, és az elektorok számára biztosítani kellene, hogy lelkiismeretük szerint voksolhassanak.
Donald Trump egyik ügyvédje szintén hétfőn jogi nyilatkozatot nyújtott be a coloradói bíróságon, és ebben azzal érvel, hogy az állam vonatkozó törvényének megváltoztatása beláthatatlan következményekkel járna. "Ez nagyon komoly dolog. Ha az elektor szabadon, kötöttség nélkül voksol az elektori kollégiumban, azzal a választópolgár döntését veszi semmibe" - írta érvelésében Christopher Murray ügyvéd.
Elemzők rámutatnak: a coloradói törvény megváltoztatása precedenst jelentene, és más államok egyes elektorait is változtatásra biztatná.
Wisconsinban a voksok újraszámlálása után is Donald Trump lett a győztes, még növelte is szavazatainak számát. Közben Pennsylvaniában hétfőn egy bíró leállíttatta az újraszámlálást.
Több mint hárommillió szavazatot számláltak újra Wisconsinban, s az újraszámlálás után is Donald Trump megválasztott elnök lett a győztes: 162 vokssal többet kapott, és így több mint 22 ezer szavazattal kapott többet demokrata párti riválisánál, Hillary Clintonnál. Az újraszámlálást a Zöldek volt elnökjelöltje, Jill Stein kérte és finanszírozta, nemcsak Wisconsinban, hanem még két másik államban is. Stein azzal indokolta követelését, hogy ezekben az államokban elektronikus úton voksoltak, és ez lehetővé tette, hogy a számítógépeket manipulálják, vagy hackerek befolyásolják az eredményt.
Miközben a wisconsini újraszámlálás ismét Trump győzelmét eredményezte, addig Pennsylvaniában hétfőn egy szövetségi bíró döntése értelmében leállították az újraszámlálást. Paul Diamond bíró szerint "az ésszerűtlenség határát súrolja" annak feltételezése, hogy a pennsylvaniai választásokon megtámadták volna a számítógépes rendszert, s mivel az elektori kollégiumnak kedden kell érvényesítenie a szavazatokat, az újraszámlálásra már nincs mód. Írásos indoklásában Diamond bíró leszögezte: "nincs hiteles bizonyíték arra, hogy bármiféle hackelés történt volna és nincs meggyőző bizonyíték arra sem, hogy a választási rendszert bármiképpen feltörték volna". A bíró szerint az újraszámlálásra benyújtott keresetből egyébként is "hiányoztak a szövetségi bírósági eljáráshoz szükséges feltételek", valamint a kereset "megmagyarázhatatlan és erőteljesen előítéletes" volt, s négy héttel az elnökválasztás után nyújtották be.
A Zöld Párt ügyvédje erre válaszként hétfőn azt mondta: szerinte "egyértelmű, hogy a pennsylvaniai választási rendszer nem tisztességes a választókkal, és a választók nem tudják, vajon az ő voksukat is megszámolták-e".
A múlt héten a michigani újraszámlálást állították le, s Michiganben is Donald Trump lett az elnökválasztás győztese.
Forrás: MTI