http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/9-kulfold/8009-azonnali-hatallyal-felfuggesztettek-trump-elnoki-rendeletet-a-beutazasok-tiltasarol#sigProIdd4115ba42f
A seattle-i szövetségi bíróság döntése országos érvényű.
A bíró azzal érvelt, ahhoz, hogy a rendelet alkotmányos legyen, tényekkel kell alátámasztani, és nem fikcióval. A Fehér Ház kapásból felháborítónak tartotta a döntést.
James Robart bíró – akit az előző republikánus elnök, George W. Bush nevezett ki – elutasította a kormány jogi képviselőinek azt az érvelését, hogy az államok nem támadhatják meg az elnöki rendeletet. A keresetet Washington és Minnesota nyújtotta be arra hivatkozva, hogy a tilalom súlyos károkat okoz. A bíró igazat adott nekik.
Robart emellett vitathatónak találta azt is, hogy a Trump-kormányat a 2001. szeptember 11-i merényletekkel indokolta az intézkedést. A szövetségi bíró rámutatott arra, hogy nem követtek el támadásokat a hét országból származó egyének az Egyesült Államokban.”
A 2001-es merényleteket többségükben szaúd-arábiai állampolgárok követték el, Szaúd-Arábia azonban nem szerepel a beutazási tilalommal sújtott országok között.
Robart úgy fogalmazott: “ahhoz, hogy Trump rendelete alkotmányos legyen, tényekkel kell alátámasztani, nem pedig fikcióval.”
Bob Ferguson, Washington állam főügyésze közölte: a bírói döntés azonnali hatállyal felfüggesztette a rendelet végrehajtását az Egyesült Államok területén. Hozzátette: “A mai napon győzött az alkotmány. Senki sem áll a törvény felett, még az elnök sem”. Donald Trump rendeletének kulcselemeit több szakértő is alkotmányellenesnek tartja.
James Robart bíró rendelete addig hatályos, amíg a bíróság mérlegeli, hogyan folytatódjon az ügy.
CNN amerikai hírtelevízió közlése szerint a pénteki rendelkezés azt jelenti, hogy a rendelet ideiglenesen érvényét veszti, az amerikai repülőtereken visszatér minden a rendelet előtti kerékvágásba. A hírtelevíziónak az amerikai határőrség egy szóvivője azt mondta, hogy az ügynökség megvizsgálja a bírói döntést, és eleget tesz minden bírósági rendeletnek.
Egy légitársaság tisztviselője a Reuters hírügynökségnek azt mondta, a határőrség tájékoztatta az amerikai légitársaságokat arról, hogy ismét felengedhetik az – ideiglenesen hatályát vesztett – elnöki rendelet által sújtott állampolgárokat a járataikra. A tisztviselő közölte: az érvényes vízummal bíró érintettek ismét felszállhatnak az Egyesült Államokba tartó repülőjáratokra, a légitársaságok pedig éppen frissítik honlapjaikat a változásnak megfelelően.
Az NBC hírtelevíziónak a nemzetbiztonsági hivatal egy tisztviselője korábban viszont azt mondta, hogy a bírósági döntésnek nem lesz azonnal gyakorlati hatása, ugyanis a hét országban kiadott vízumokat visszavonták, ezért az Egyesült Államokba beutazni akaró érintetteknek újra beutazási engedélyért kell folyamodniuk.
A január 27-én aláírt elnöki rendelet értelmében az Egyesült Államok 90 napra azonnali hatállyal felfüggesztette a beutazást Szíriából, Irakból, Iránból, Szudánból, Líbiából, Szomáliából és Jemenből. Trump egyúttal határozatlan időre elrendelte a szíriai menekültek befogadásának felfüggesztését, és 120 napra leállította az Egyesült Államok teljes menekültprogramját.
A Trump-kormányzat az intézkedést nemzetbiztonsági okokkal indokolta.
Sean Spicer fehér házi szóvivő a bírói döntésre reagálva közölte: az elnöki rendelet, amelynek célja az amerikai emberek védelme, törvényes és helyénvaló. A Fehér Ház először “felháborítónak” minősítette a szövetségi bíró rendeletét, később azonban kivette ezt a jelzőt a későbbi, átírt közleményében. A fehér házi szóvivő ugyan azt mondta, mihamarabb fellebbeznek a döntés ellen, az igazságügyi tárca viszont azt közölte, még várnak. A rendelettel kapcsolatban több keresetet is benyújtottak, a seattle-i a legátfogóbb döntés, amely eddig született.
A 2001-es merényleteket többségükben szaúd-arábiai állampolgárok követték el, Szaúd-Arábia azonban nem szerepel a beutazási tilalommal sújtott országok között.
Forrás: globoport.hu / MTI