http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/9-kulfold/8994-megduplazna-az-unios-koltsegvetest-az-europai-parlament-elnoke#sigProIdffb084dcbf
Az eddigi 140 milliárd eurónak a duplájára, 280 milliárd euróra (87 ezer milliárd forint) kell emelni az Európai Unió (EU) éves költségvetését az Európai Parlament (EP) elnöke szerint.
Antonio Tajani a Berliner Morgenpost című német lapban hétfőn megjelent interjúban kiemelte, hogy a 140 milliárd euró a tagállamok összesített hazai össztermékének (GDP) 1 százalékát sem éri el. Ez nem elég az EU feladatainak ellátásához.
A költségvetés megduplázását nem a tagállami befizetések növelésével, hanem új saját források megteremtésével, például a tőzsdei tranzakciók megadóztatásával kellene elérni - mondta az olasz konzervatív politikus.
Aláhúzta, hogy a plusz forrást nem a brüsszeli bürokráciára kell fordítani, hanem bevándorlás ellenőrzésére, a terrorizmus elleni harcra, a gazdaságélénkítésre, valamint a védelmi együttműködés fejlesztésére, ami a hadiipar vezető EU-s vállalatainak támogatását is jelenti.
Az EU-nak az energiaszektorra és a gazdaság digitalizációjára is több forrást kell összpontosítania, mert csak így tud helytállni a versenyben az Egyesült Államokkal, Kínával, Indiával, vagy éppen Oroszországgal - tette hozzá.
A nemzetközi migrációs válságról szólva hangsúlyozta, hogy "a menekültválság Afrika és a Közel-Kelet instabilitásának eredménye". Az EU-nak meg kell akadályoznia egy "afrikai exodus", ezért egy uniós "Marshall-terv" révén a következő, 2021-ben kezdődő többéves költségvetési periódustól hét éven keresztül legkevesebb 40 milliárd eurót kell fordítani Afrika fejlesztésére.
Rámutatott, hogy az előrejelzések szerint Afrika lakossága 2050-ig megduplázódik, eléri a 2,5 milliárdot, és 2100-ra 5 milliárdra emelkedhet. Ezért az EU-nak a tömeges elvándorlás megakadályozása érdekében fejlesztenie kell az afrikai országok gazdaságát, infrastruktúráját és oktatási rendszerét, és ki kell dolgoznia egy stratégiát az éghajlatváltozás, a terror és a háborúk hatásainak kezelésére.
Forrás: MTI