Amerikai kutatók megfejtették, hogy hová "tünteti el" a Csendes-óceán a globális felmelegedés következtében keletkező többlet hőt, amelyet, mint kiderült, az Indiai-óceánnak "passzol át".

A kutatásról a Nature Geoscience legújabb számában jelent meg tanulmány.

A tudósok többsége egyetért abban, hogy az utóbbi néhány évtizedben leginkább az emberi tevékenység következtében a légkörbe kerülő növekvő szén-dioxid-kibocsátás miatt folyamatosan melegedett a Föld éghajlata. A legújabb tanulmányok viszont arra világítottak rá, hogy az elmúlt 10-15 évben megállt a globális felszíni hőmérséklet emelkedése. A jelenséget a szakemberek azzal magyarázták, hogy a hőt az óceánok nyelik el. Az elméletnek egyetlen gyenge pontja volt, mégpedig az olyan adatok hiánya, amelyekből levezethető lenne a legnagyobb óceán, a Csendes-óceán vizének melegedése - olvasható a PhysOrg hírportálon.

Ellenkezőleg, amerikai kutatók a Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) adatait elemezve felfedezték, hogy az elmúlt 10 évben csökkent a Csendes-óceán felszíni hőmérséklete. A széljárások, a globális hőmérséklet, és egyéb meteorológiai tényezők figyelembe vételével kifejlesztett modell segítségével a kutatók bebizonyították, hogy a Csendes-óceán nyugati részén keletkező hő a keletre "tartó" szelek közreműködésével a Jávai-tengert az Indiai-óceánnal összekötő Szunda-szoroson szökik el.

A további vizsgálatok kimutatták, hogy az elmúlt évtized során 700 méter mélységig emelkedett az Indiai-óceán vizének a hőmérséklete, ez a légkörből elnyelt hőmennyiség 70 százalékát teszi ki.

Mint a szerzők rámutatnak, az évtizedek során elnyelt hőt az óceánok a jövőben "visszaöklendezhetik" a légkörbe, ami hirtelen hőmérséklet emelkedést válthat ki, s világszerte rengeteg környezeti és egyéb problémát okozhat.

Forrás: MTI Kattintson ide...

Tafedim tea

Igmándi Sajtműhely

WeblapWebáruház.hu

Map

free counters

Nézettség összesen

Cikk: 75 933 729 megtekintés

Videó: 49 090 656 megtekintés

MTI Hírfelhasználó

Látogatók

Összesen7058321

Jelenleg az oldalon

6
Online

Interreg CE1013 REFREsh