http://komlomedia.hu/9-kulfold/8419-az-elso-amerikai-gazszallitmanyt-fogadta-az-eszak-lengyelorszagi-swinoujscie-gazkikoto#sigProIdf59421bacb
Az amerikai Louisiana államból származó, cseppfolyósított földgáz (LNG) első szállítmányát fogadta csütörtökön a tavaly júniusban, az észak-lengyelországi Swinoujsciében teljes üzembe helyezett, eddig mindenekelőtt a katari gáz szállítmányait feldolgozó Lech Kaczynski gázkikötő.
Az amerikai Cheniere Energy cég és a PGNiG vezető lengyel gázszolgáltató által kötött rövidtávú (spot) szerződés keretében a palából nyert gázt a lousianai Sabine Pass gázkikötőből a Clean Ocean nevű, 163 ezer köbméter LNG tárolására alkalmas hajó szállította. A gáz pontos mennyiségét és az ügylet pénzügyi értékét egyelőre nem tették nyilvánossá.
A szállítmányt ünnepi keretek között fogadták, jelen volt Beata Szydlo lengyel miniszterelnök, aki beszédében a gázkikötő energiabiztonsági fontosságát emelte ki, és jelezte: hosszú távú együttműködésre számít az amerikai szállítóval.
Hasonlóképpen nyilatkozott a helyszínen jelenlévő Andrew Walker, a Cheniere Energy alelnöke, reményét fejezve ki, hogy a szállítmány az "első a sok közül".
Michal Kurtyka lengyel energiaügyi miniszterhelyettes szerdán "vízválasztó jellegűnek" nevezte az amerikai LNG első lengyelországi szállítmányát. Az amerikai LNG-t eddig a dél-európai - többek között spanyolországi és törökországi - kikötők fogadták.
Maciej Wozniak, a PGNiG igazgató-helyettese korábban rámutatott: a lengyel gázkikötőn keresztül az amerikai gáz nemcsak Lengyelország számára, hanem az egész kelet-közép-európai térség számára válik elérhetővé.
A gázbeszerzés diverzifikációját biztosító swinoujsciei gázkikötő az Európai Unió által támogatott projektként része a horvát Krk szigeten létesítendő adriai gázkikötőig vezető észak-déli gázfolyosónak. A gázkikötő a balti-tengeri kikötővároson, Szczecinen keresztül kapcsolódik a majd Magyarországon is áthaladó európai hálózathoz.
A terminál évi 5 milliárd köbméter kapacitással működik, Lengyelország évi földgázszükséglete (14 milliárd köbméter) mintegy harmadát tudja kielégíteni.
Forrás: MTI