http://komlomedia.hu/fotokiallitas/13-iq100/12643-az-anya-egeszseget-vedi-a-serult-petesejt-altal-kibocsatott-jelzes#sigProIddd96fb2715
Egy új amerikai kutatás szerint a megtermékenyített, sérült petesejt által kibocsátott molekuláris szignál segít, hogy az anya hosszú, egészséges életet éljen.
Sok tudományos tény támasztja alá, hogy az anya egészsége befolyásolhatja a gyerek egészségét. Az illinois-i Northwestern Egyetem új kutatása megfordítja az összefüggést: azt találták, hogy a megtermékenyített petesejt hatással van az anyai egészségre, segít, hogy hosszabb ideig éljen egészségesen ahhoz, hogy utódai jöjjenek világra.
Népszerű modellszervezetet, a C. elegans átlátszó testű fonalférget használta kutatásához Richard I. Morimoto molekuláris biológus és kollégája. Az állat sejttulajdonságai és védelmi mechanizmusai hasonlóak az emberéhez, ezért a tudósok többek között az emberi öregedés és az idegrendszeri betegségek kutatására használják.
Felfedezték, hogy ha egy megtermékenyített petesejt burka megsérül, akkor molekuláris szignált küld az anyai szervezetnek, amely megvédi azt az idegsejt-károsodással kapcsolatos fehérje negatív hatásaitól. A jelzés a környezeti stressztől is védi az anyát, hogy a kedvezőtlen körülményeket könnyebben túlélje, így hosszabb ideig maradhat egészséges, több ideje lesz petesejtek előállítására.
"Egy faj sikere és jövője az utódok minőségéről szól. Most már azt is tudjuk, hogy az utódok minősége biztosítja az anyai egészséget" - mutatott rá Morimoto.
A Genes and Development című tudományos lap aktuális számában megjelent tanulmány szerint az utód és a szülő közötti kommunikációnak ez a formája a fehérjeminőség kontrolljáról szól.
Forrás: MTI / phys.org