http://komlomedia.hu/fotokiallitas/13-iq100/2749-vilagito-bakteriumokkal-tesztelik-a-mobiltelefonokat#sigProId95930d385f
A moszkvai biológusok igazolták, hogy a baktériumok hasznosak lehetnek a gyenge elektromágneses sugárzás káros hatásának értékelésében.
A moszkvai Lomonoszov Egyetem biológiai tanszékének munkatársai bebizonyították, hogy a mobiltelefonok elektromágneses hullámának akár egyszeri kihatása az E.Coli baktériumra elvezet a sejt biolumineszcenciájának megváltozásához.
A beépített géneket tartalmazó E.Coli baktériumokat már régóta alkalmazzák környezetvédelmi vizsgálatoknál, a víz, a levegő és a talaj toxikusságának tesztelésénél. Most ezzel a módszerrel értékelték a mobiltelefonok okozta kisugárzás káros hatását is.
Az orosz biológusok vizsgálták a mobiltelefonból származó 905 MHz-es elektromágnesen hullámok kihatását a világító baktériumokra. Elsősorban azt, miként befolyásolják ezek a hullámok a növekvő baktériumtenyészetek lumineszcenciájának intenzitását. Kiderült, hogy a mikroorganizmusok igen érzékenyen reagálnak a mobiltelefon kisugárzására. A fényreagálás egy idő után csökkent. De éppen a lumineszcencia mérésével sikerült megállapítani az elektromágneses hullám toxikus hatását.
A kutatók szerint a baktériumtenyészetek fénykibocsátásának csökkenése a sejtosztódás leállását mutatja. Változik a metabolizmus is. Azaz, a génmódosított E.Coli baktériumok felhasználhatók bioszenzorként, a mobiltelefonok kisugárzásának ellenőrzésére, arra, hogy megfelel-e a maroktelefon az egészségügyi előírásoknak.
Forrás: ruvr.ru