http://komlomedia.hu/fotokiallitas/13-iq100/3976-a-tudosok-megtanultak-elorejelezni-a-vulkanok-viselkedeset#sigProId67ac0d881a
Régóta a vulkánok viselkedését kiszámíthatatlannak tartották. Moszkvai szakemberek cáfolták ezt a véleményt. Kidolgozták a vulkánkitörés matematikai modelljét, amely segítségével meg lehet határozni aktivitásának fokát. Azaz megérteni, mennyire veszélyes a vulkán az adott pillanatban.
A Moszkvai Állami Egyetem Földtani Tanszékének és a Mechanikai Intézetének tudósai kidolgozták a vulkán paramétereinek mérésére szolgáló modellt, amely paraméterek kimutatják a benne lezajló szeizmikus folyamatok aktivitási fokát. A vegyi összetétel és a kitörési termékek tulajdonságai alapján a tudósok meghatározzák, milyen folyamatok mennek végbe a vulkán mélyében, és a matematikai modell segítségével előrejelzik jövőbeni viselkedését.
„Ha összehasonlítjuk a magmás kőzetek kémiai összetételét és a modellünket, akkor meghatározhatjuk a csatorna méretét, amelyen keresztül emelkedik a magma – mondja Oleg Melnyik a Mechanikai Intézet laboratóriumának vezetője. – Ez segít a lehetséges kitörések erejének és a magma emelkedési sebességének a meghatározásában. Ez felbecsülhetetlen értékű információ, ha az emberek biztonságos helyre történő evakuálásáról van szó.
A program azt is lehetővé teszi, hogy tisztázzuk, milyen feltételek mellett jöhetett létre egy-egy magmás kőzet a vulkán mélyében. A kristályok megvizsgálása információt ad arról, milyen volt a magma hőmérséklete, és hogyan változott a nyomás a kitörés során. Ez pedig lépést jelent a szeizmikus folyamatok pontos előrejelzéséhez – jegyzik meg a kutatók.
A modell tesztelése céljából a tudósok elindultak a távol-keleti Kamcsatka-szigeten levő Bezimjannij (Névtelen) vulkánhoz. „Meg tudtuk határozni, milyen mélységben van a kitörési góc, és mennyi magma halmozott fel benne – mondta Oleg Melnyik. – Ez azt jelenti, hogy elég pontosan tudjuk előrejelezni a vulkán viselkedését.”
Forrás: ruvr.ru