http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/11-komlo/13433-muzeumba-kerul-a-caflish-cukraszda-egykori-herendi-porcelanburkolatu-kavegepe#sigProIdb81d5b9b49
Egy anonim nagylelkű adományozónak köszönhetően jelentős műtárggyal – Pécs nagy múltú cukrászdája, a Caflish cukrászda egykori herendi porcelán burkolatú kávégépével – bővül a Janus Pannonius Múzeum gyűjteménye. A jelenleg darabjaira szedett, láthatóan szennyezett, korábban már ragasztott kávégép részletes állapotfelméréséhez, szakvélemény elkészítéséhez és a tárgy helyreállításához külsős szakrestaurátor bevonása szükséges.
A Caflish Pécs város legpatinásabb cukrászdája, múltja több évszázadra vezethető vissza. Az épületben 1789-től működik folyamatosan cukrászda, 1800-tól kávéház is. Az épület 1869-től került a svájci eredetű Caflisch családhoz. Caflisch Kristóf cukrászmester 1869-től bérelte, 1879-ben pedig megvette a cukrászdát. Tőle halála után özvegye vette át a stafétát, és évtizedekig vezette az üzletet.
A cukrászda ekkor vált országosan ismertté. Különösen a két világháború közti korszakban élte fénykorát, a pécsiek kedvelt találka- és szórakozóhelye lett, s ekkor vált cukrászüzemmé is. A cukrászda 1945 után az alapanyaghiány, majd a szocialista tulajdonviszonyok miatt válságba került, végül 1952-ben államosították. A szocialista korszakban Éva cukrászda néven ismert. Ekkor már nagyon kevés eredeti használati tárgy maradt meg, a berendezéseket lecserélték.
Ebben a korszakban került a cukrászdába a herendi porcelán burkolatú kávégép is, ami valódi műremek, de sohasem volt a Caflisch tulajdona, az Éva cukrászda relikviái közé tartozott. A cukrászda eredeti nevét (Caflisch) 1988 augusztusában kapta vissza.
A Régi Pécs Blog (forrás: https://regipecs.blog.hu/2020/10/26/caflisch_cukraszda_herendi_presszogepe) szerint összesen tíz darab készült a Herendi Porcelánmanufaktúra Viktória-mintával festett kávéfőző gép porcelánburkolatból. Bemutatása az 1958-as brüsszeli világkiállításon történt meg, azután több budapesti és vidéki vendéglátóhelyre került egy-egy ilyen exkluzív presszógép.
A pécsi gép sorsa a cukrászda többszörös tulajdonosváltása és négy évig tartó zárva tartása miatt egy ideig kérdéses volt. Egy anonim nagylelkű adományozó jogszerűen megszerezte a díszes burkolatot, neki köszönhetően a pécsi Janus Pannonius Múzeumhoz került az értékes műtárgy. Az átvételkor történt felmérés során megállapítható volt, hogy a jelenleg darabjaira szedett, láthatóan szennyezett, korábban már ragasztott kávégép részletes állapotfelméréséhez, szakvélemény elkészítéséhez és a tárgy helyreállításához külsős szakrestaurátor bevonása szükséges.
A cél, hogy a herendi porcelánburkolatú kávégépet belátható időn belül a nagyközönség is megcsodálhassa.
Forrás: Janus Pannonius Múzeum