http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/11-komlo/7701-ujabb-mutarggyal-bovul-a-pecsi-zsolnay-orokseg#sigProId11cb867e56
Újabb műtárggyal bővül a pécsi Zsolnay-gyűjtemény, miután a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. megvásárolta meg a BÁV árverésén Zsolnay Miklósnak felesége budapesti villájában állt kandallóját - írta pénteken a Pécsma hírportál.
A portál cikke szerint az örökségkezelő 26 millió forintért szerezte meg a műtárgyat, amelyet a Gyugyi-gyűjtemény részeként hamarosan bemutatnak a nagyközönségnek is. A kályhát Zsolnay Miklósnak és feleségének, Bónis Malvin színésznőnek készítették valószínűleg 1911-ben. A színésznő a János Vitéz centenáriumi előadására kapta egy rajongójától azt a Thököly úti villát, ahol később Zsolnay megépíttette a román stílusú kandallót.
A műtárgy keménycserépből készült, aranyló tüzű, zöld eozinmázas elemekkel díszített darab. Egy hasonló, historizáló kályha díszítette valaha a budavári palota egyik legszebb, Szent Istvánról elnevezett termét. Ez a helyiség a második világháborúban megsemmisült, így járt a legtöbb Zsolnay-féle kandalló is - írták.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere a lapnak azt mondta: 2009-es megválasztása után azt a célt tűzte ki, hogy a Zsolnay-örökség legértékesebb darabjai ne a világban elszórva, hanem Pécsett jelenjenek meg.
Felidézte, hogy ennek egyik első lépéseként a meglévő Zsolnay-gyűjteményeket kiegészítve megállapodtak Gyugyi László műgyűjtővel arról, hogy Pécs megvásárolja a legértékesebb műtárgyakat, s azokat állandó jelleggel kiállítja a Zsolnay Kulturális Negyedben.
A megkezdett értékmentés azóta is folyik. Gyugyi László rendszeresen újabb műtárgyakkal bővíti a pécsi tárlatot, emellett létrejött a Rózsaszín Zsolnay Kiállítás, s a Júlia-óriásvázák mindkét darabja Pécsre került.
Páva Zsolt a portálnak hangsúlyozta: a Zsolnay-legenda Pécs elidegeníthetetlen értéke, mely meghatározza a város múltját, jelenét és jövőjét.
Forrás: MTI