http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/13-iq100/5510-a-szocialis-kornyezet-is-hat-az-agy-fejlodesere#sigProIdda491bc9a8
A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói szerint a tehetős és iskolázott szülők gyermekeinek nagyobb az agya, mint hátrányosabb társadalmi rétegekből származó hasonló korú társaiknak, és az intelligenciateszteken is jobban szerepelnek.
A Nature Neuroscience tudományos folyóirat aktuális számában ismertetett kutatás szerzői 1099 három és 20 év közötti, különböző társadalmi osztályokból származó fiatal agyi és szellemi fejlődését mérték fel a maga nemében az eddigi legnagyobb vizsgálatban.
A kutatók a szülők jövedelmi és iskolázottsági szintjét hasonlították össze gyermekeik agyfelszínének kiterjedtségével, amelyet szkennerekkel mértek. E kutatások eredményét összevetették az intelligenciatesztek eredményeivel, miközben figyelembe vettek olyan egyéb tényezőket is, amelyek hatással lehetnek az agyi fejlődésre (mint például az örökítőanyag).
A vizsgálat feltárta, hogy a szociális környezet nagy mértékben befolyásolja az agy fejlődésének korai szakaszát, különösen nagy eltéréseket tapasztaltak a beszédért és olvasásért, az emlékezetért, a döntésképességért és a térbeli képzelőerőért felelős területein. Az eltérések igen nagynak mutatkoztak a skála alsó szintjén, vagyis a 20 és 30 ezer dollár közötti éves jövedelmi sávban.
Elizabeth Sowell, a tanulmány társszerzője szerint a különbségek korrigálhatók, már olyan apró változások is számítanak, mint például a rendszeres iskolai étkezés. A szociális környezet változásai - mint a családok jövedelme, a táplálkozáshoz vagy tanuláshoz kapott segítség - képesek befolyásolni az agy fejlődését, és nemcsak a gyerekek és a kamaszok, hanem a fiatal felnőttek esetében is - mondta a kutató.
Forrás: richpoi.com / MTI Kattintson ide...