http://komlomedia.hu/13-iq100/434-a-harvard-egyik-professzora-egy-szen-dioxid-felszivo-masinat-epitett#sigProId1771f68505
David Keith, a Harvard alkalmazott fizikai professzora, egy olyan gépet épített, amely képes felszívni a szén-dioxidot a levegőből. Keith már meg is alapította cégét, a Carbon Engeneering-et, ami csak úgy vonzza a technológia iránt érdeklődő befektetőket.
A gép három lépésben szűri meg a levegőt, és választja ki annak szén-dioxid tartalmát. Először egy ventilátor beszívja a levegőt a gép majdnem 10 méter hosszú kamrájába, ami tele van hullámos műanyaglemezekkel. Ezután ezekre a műanyaglemezekre nátrium-hidroxid oldatot folyatnak, amely reakcióba lép a szén-dioxiddal, így szilárd karbonátként csapódik ki a levegőből.
Majd a szilárd karbonát egy 900 ˚C kemencébe kerül, ahol a hő hatására lebomlik, és tiszta szén-dioxiddá változik. Ezt a tiszta szén-dioxidot aztán vagy a földalatti tározókba szállítják, vagy fel lehet használni egyéb folyamatok során. Végül a gépben maradt hamuval regenerálják a nátrium-hidroxid oldatot, és már kezdődhet is a folyamat elölről.
Persze általában nem az a kérdés, hogy hogyan vonják ki a szén-dioxidot a légkörből, hanem az, hogy mit kezdjenek vele utána. Ugyanis a föld alatti szén-dioxid-tárolás hosszú távú hatásait még nem ismerik pontosan a szakemberek.
De a technológiában rejlő lehetőségek felkeltették iránta az érdeklődést. Többek között Bill Gates is támogatta Keith projektjét, és a kutató azt reméli, hogy ki tudja úgy bővíteni a folyamatot, hogy pozitív hatást gyakorolhasson vele a környezetre.
Forrás: tisztajovo.hu