http://komlomedia.hu/9-kulfold/2943-a-rubel-mint-tartalekvaluta#sigProId0e0e8c248d
Az euró fokozatosan elveszíti a pozícióját, mint tartalékvaluta. A fejlődő országok 40 milliárd euróra csökkentették euró tartalékaikat. Ilyen statisztikát mutat a tavalyi évre az IMF. Az euró alternatívájaként, az amerikai dollár mellett, a szakértők egyre többször említik a rubelt. Igaz, hogy annak egyelőre csak a FÁK országaiban van esélye.
A fejlődő országokban a tartalékok mintegy 62%-át tartják dollárban, euróban – mindössze 24%-ot. Az európai valutának az elmúlt 10 évben ez a legalacsonyabb mutatója. Az országok átteszik megtakarításaikat japán jenbe, brit fontba és ausztrál dollárba. A szakértők biztosak abban, hogy a lista a rubellel is kiegészülhet.
Az orosz kormány már nem egyszer hangoztatta, hogy a rubel tartalékvalutává válhat, különösen a volt Szovjetunió országaiban. Ehhez elengedhetetlen, hogy a rubel az egyik fő elszámolási egységgé váljon a régió országai között. Ezen a téren Oroszországnak nagy sikerei vannak, különösen, ami a Vámszövetséget illeti, hiszen, például, a Fehéroroszországból érkező importáru 90%-át, míg az exportárunak a 40%-át rubelben fizetik ki. Annak érdekében, hogy a FÁK országai gyorsabban áttérjenek a rubelben való kifizetésekre, az orosz bankrendszert kell használni – állítja Oxana Oszipovszkaja pénzügyi elemző:
Van lehetőség arra, hogy a rubelt fokozatosan átalakítsuk tartalékvalutává, mert az orosz bankrendszer erős. Így ennek a számlájára lehetséges a rubelben intézett pénzügyi tranzakciók növelése. Erre van is érdeklődés, hiszen a külső források minden országban szűkültek, beleértve a volt szovjetuniós tagországokat is. A FÁK országainak pénzügyi rendszere használhatná a rubelt, mint külső hiteleszközt.
Az orosz gazdasági növekedés azt is közvetlenül befolyásolja, hogy a rubel milyen gyorsan tud tartalékvalutává válni a régióban. Az orosz kormány már elérte a stabil gazdasági növekedést. Ezen kívül az orosz gazdasági fejlődés és a rubel népszerűsége a FÁK országaiban összefügg a világban kialakult helyzettel, különösen, ami Európát illeti. A véleményét ezzel kapcsolatban Jakov Mirkin, az Orosz Világgazdasági Intézet szakértője mondja el:
Az orosz gazdasági fejlődés nagymértékben függ attól, hogy hogyan alakul az euró övezet helyzete. Oroszország kereskedelme az EU-val az ország összes kereskedelmének 50%-át teszi ki – ez több, mint a volt szovjetuniós tagországokkal.
Meg kell jegyezni, hogy Fehéroroszország és Kazahsztán nem régen tartja megtakarításait rubelben. Az ilyen országok száma pedig nő, Ukrajna és Törökország is kifejezte már igényét erre.
Forrás: ruvr.ru