http://komlomedia.hu/interreg-refresh2020/11-komlo/7721-emlekmuvet-avattak-a-mecseki-lathatatlanoknak-pecsen#sigProId72f64a7d9a
Emlékművet avattak az 1956-os forradalom elfojtása után szerveződött pécsi szabadságharcos csapat, a "mecseki láthatatlanok" tiszteletére kedden Pécsen, a tettyei romoknál, a forradalom 60. évfordulója alkalmából.
Az ünnepségen Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere azt mondta: Pécs a forradalom ideje alatt más arcát mutatta, mint sok vidéki város, hiszen a megszálló csapatok megjelenése után a pécsiek egy része úgy döntött, hogy megpróbálja folytatni a harcot.
"Ezek a fiatalok példát akartak mutatni, megmutatni azt, hogy noha a városban szovjet tankok vannak, van olyan magyar ember, aki ezt nem hagyja, lelket ad a csüggedőknek" - tette hozzá.
A polgármester felidézte: a csapat, amelyhez több százan csatlakoztak, a világ legerősebb hadserege ellen vette fel a küzdelmet sajátos partizán hadviseléssel, és két héten keresztül folytatták a Mecsekben a harcot. Amikor látszott, hogy nincs értelme tovább a küzdelemnek, úgy döntöttek, hogy elhagyják a harc helyszínét. Sokan visszatértek Pécsre, egy részük Jugoszláviába menekült, és ott tette le a fegyvert.
Mint mondta, a mecseki harcokról sokáig nem lehetett szólni a nyilvánosság előtt, "a kutatások most kezdődhettek meg, hogy több évtizede szabad országban élünk". Minden forrás, kutató a forradalom dicsőséges pontjának tekinti a mecseki ellenállást, amire nincsen példa 1956 történetében.
Páva Zsolt megjegyezte: az emlékmű helyszíne, a Tettye volt az egyik kapocs a városiak és az ellenállók között, ahol találkozhattak a hírvivőkkel, élelmet, ruhát adhattak át a harcolóknak.
Az emlékmű talapzatára rögzített gránitlapokon ellenállók nevei olvashatók, az emlékművön a következő szöveg áll: "Ahol a hősöket nem felejtik, mindig lesznek újak".
Kuti László szobrászművész alkotása - leírása szerint - "szabálytalan formáival, egyedi, vörös tardosi mészkő anyagával, szabálytalanul illeszkedő idomaival jelképezi a Mecseki Láthatatlanok egyedi harcmodorát".
Az emlékmű a Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány támogatásával készült, Pécs egyik 1956-os Büszkeségpontjaként.
Forrás, fotók: MTI